Pärnus otsitakse võimalusi, kuidas luua kliimakindlat Pärnumaad

Ilmaandur Vana-Pärnu linnuvaatlustorni küljes. Foto: Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus

Rubriiki toetab

Pärnus peetakse teisipäeval, 28. novembril seminari, mis keskendub kliimakindlama tuleviku loomisele. Pärnumaa ja kogu Euroopa seisavad silmitsi kliimamuutustest põhjustatud kiireloomuliste probleemidega, mis nõuavad tõhusaid ja jätkusuutlikke lahendusi.

Linnades on süvenev probleem kuumasaared – alad, kus hoonestus, asfalt ja muud pinnakatted tõmbavad päikesepaistelistel päevadel ligi palju soojust ning kuumenevad üle. Kuumalained on üks peamisi tulevikukliima ohte, mida oleme kogenud ka Eesti viimaste aastakümnete suvedel. Kuumalained muutuvad prognooside järgi sagedasemaks ja soojussaare efekti tõttu on intensiivset kuuma eriti raske taluda linnades.

See mõjutab eriti haavatavamaid gruppe, nagu kroonilised haiged, väikelapsed ja eakad, kellel suureneb haigestumise ja suremuse risk. Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmete järgi suri 2021. aasta juunis ja juulis Eestis 250 inimest rohkem kui aasta varem samal ajal. Tol aastal hüppeliselt kasvanud suremuse peamise põhjusena tõi TAI välja koroonapandeemia ning suvise kuumalaine.

Regions4Climate projektiga on Pärnu linna ja lähiümbrusse paigaldatud ligi 50 ilmaandurit, mis annavad põhjaliku ülevaate piirkonna mikrokliimast. Need andurid, millest enamik asub Pärnu linnas ja mõned Tori vallas, mõõdavad temperatuuri ja suhtelist õhuniiskust, võimaldades reaalajas jälgida temperatuurierinevusi eri piirkondades, sealhulgas rohealadel, hoonestatud alal ja mere ääres.

Seminaril keskenduvad eksperdid järgmistele teemadele:

  • Regions4Climate projekti tutvustus ja ülevaade
  • kliimamuutused ja nende mõju Pärnumaal
  • Regions4Climate projekti ilmaandurite võrgustik ja esimesed tulemused
  • Pärnu linna kliima- ja energiakava tegevused ja edusammud
  • Pernova Loodusmaja tutvustus ja tegevused

Seminar “Kuidas luua kliimakindlat Pärnumaad?” toimub teisipäeval kell 14-17 Pernova Loodusmajas Euroopa Komisjoni projekti Regions4Climate osana. Projekti eesmärk on kasutada innovaatilisi lahendusi, et muuta eri piirkondi kliimamuutustele vastupidavamaks, tehes selleks koostööd huvirühmadega. Projekti käigus töötavad eksperdid välja ja hindavad vastupanuvõime lahendusi, sh uusi tehnoloogiaid, ärimudeleid ja poliitikameetmeid.

Projektipartnerid Eestis on SA Pärnumaa Arenduskeskus, Pärnu linn, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn) ja Eesti Keskkonnauuringute Keskus. Projekt kestab 2027. aasta lõpuni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.