Toiduhindade kiire tõus on suunanud inimesi valima üha enam allahinnatud tooteid, mis oma kvaliteedilt on võrdsed tavatoodetega, kuid tuleb kiiremini ära tarbida, sest “kõlblik kuni” tähtaeg on saabumas.
Keskmiselt hinnatakse Rimi kauplustes alla 400 000 toodet nädalas, millest 70% ja enam müüakse ka maha. Tänu sellele süsteemile päästab Rimi iga kuu ligi 20 tonni värsket liha, 19 tonni leiba, 10 tonni Rimi valmistooteid, 8 tonni piimatooteid ja 6 tonni puu- ja köögivilju.
Kaheksa kuuga on inimesed poole odavamat kaupa ostes säästnud 2,84 miljonit eurot, selgub Rimi statistikast.
Kord aastas, 29. septembril, tähistatakse rahvusvahelist toidukao vähendamise päeva. Rimi vastutustundliku ettevõtluse juhi Katrin Batsi sõnul on Rimi võtnud eesmärgiks toidu raiskamist vähendada iga päev.
“Eelmisel aastal tulime välja Eesti turul üsna unikaalse viimase säilivuspäeva allahindluskleebiste süsteemiga, mis erineb teistest sarnastest, kuna meie tehniline lahendus suudab leida üles iga aeguma hakkava toote kõikidest meie kauplustes üle Eesti. Töötajad ei pea enam toodete käsitsi otsimiseks töötunde kulutama,” selgitas Bats.
Aasta hiljem on säilivustähtajale lähenevate kaupade müük Rimis kasvanud kõikides kategooriates, mõnes isegi mitmekordselt. Inimesed eelistavad värsket liha, leiba, Rimi valmisitooteid, piimatooteid, kuid samuti puu- ja köögivilju.
Batsi sõnul räägivad numbrid iseenda eest ning varasem uskumus, et säilivustähtajale lähenev kaup ei kõlba justkui enam süüa, hakkab vaikselt hääbuma.
“Pärast toiduhindade hüppelist kasvu otsivad inimesed soodsamaid lahendusi. Mina ise haaran samuti oranžide kleebiste järele, ühelt poolt parema hinna tõttu, aga teisalt tean, et see aitab päästa toitu, mis muidu lõpetaks oma elutsükli prügis. Töötame selle nimel, et päästetud toidu kogus kasvaks veelgi. Usun, et kiiresti muutuvas maailmas muutub toidu päästmine tasahaaval mõtteviisiks ja allahinnatud toitu ei osteta siis vaid soodsama hinna, vaid ka põhimõtte pärast,” rõhutas Bats.
Rimi statistika näitab, et viimase säilivuspäeva allahindlusega toidu müük kasvab iga kuuga ning sellele aitab kaasa pool aastat tagasi kasutusele võetud täiendus Rimi äpis, kust on täpselt näha, millised tooted, millises kaupluses alla on hinnatud. Seda nimekirja uuendatakse iga päev kell 12.00 ja hinnad on 30-70% soodsamad.
Enim valivad allahinnatuid toidukaupu naised ja kõige aktiivsemalt kasutavad seda võimalust Tallinna, Tartu, Pärnu, Rakvere ja Narva elanikud. Kolmes Balti riigis on säilivustähtajale lähenevaid allahindlustooteid vähemalt korra ostnud ligikaudu 1,3 miljonit inimest.
Bats rõhutab, et toidukao vähendamine ei ole enam pelgalt väikese grupi inimeste missiooniprojekt, vaid ka Euroopa Liidu uus direktiiv kehtestab riikidele normid toidujäätmete vähendamiseks. “Nimelt peab 2030. aastaks kaubanduses, toitlustuses ja kodumajapidamistes toidukadu olema inimese kohta 30% väiksem võrreldes 2020. aastaga. Rimis oleme selle teemaga aastaid aktiivselt tegelenud ning tänaseks on meie mahakantava toidu kulu vähenenud üle 50% võrreldes kolme aasta taguse ajaga,” märkis Bats.
Lõpetuseks toob Bats näite, kuidas toidu annetamisest võidavad nii abivajajad kui ka ettevõtted. “Näiteks on meil ühes hüpermarketis vähenenud biojäätmete arved pea 15%, sest meil on võimekus see toit anda sinna, kus selleks on päriselt vajdus ning samal ajal väheneb prügi kogus,” selgitas Bats.