Alexela ja Infortar: Paldiski LNG terminalis gaasi vastu võtta ei saa, sest puudu on üks Eleringi seade

Paldiski LNG terminal. Foto: Alexela / Infortar

Alexela ja Infortar esitasid Eleringile liitumistaotluse sooviga tuua käesolevaks talveks Paldiskisse ujuvterminal. Elering viidates tehnilistele asjaoludele seda võimalikuks ei pea, mis tähendab, et vastupidiselt valitsuse otsusele jätab Elering LNG vastuvõtuvõimekuse Paldiskis 30. novembriks loomata.

„Kuna Soome Inkoo terminal pole endiselt valmis ning Eestile lubatud eelisligipääs puudub, oleme jätkanud võimaluste otsimist ise ujuvterminal rentida ja hakata gaasi juba detsembris torudesse laskma, seepärast tegime ka 11. novembril liitumistaotluse, millele saime eelmine nädal vastuse, et gaasi Paldiskisse lähiajal tuua ei saa,“ märkis Infortari tegevjuht Martti Talgre kahe ettevõtte ühises pressiteates.

„Sadam on registris ja laev saab kai küljes silduda aga ühtegi gaasimolekuli sealt torudesse lasta ei saa, kuna Elering on jätnud ühe ehitusprojektis ettenähtud seadme – kai küljes oleva laadimisvarre – kas tellimata või pole see õigeks ajaks kohale jõudnud. Piltlikult öeldes – tankla on valmis, aga tankurit pole, ükski tanker aga tankurita tanklasse ei tule,“ lausus Talgre.

„Meil ei ole endiselt teada, mis ajaks Elering ehistusloa mahus Paldiski LNG terminali valmis saab ja millal tekib ujuvterminali ühendamise võimekus. Laeva toomiseks on meil vaja teada kindlat kuupäeva, alates kevadest oleme seda Eleringilt küsinud,“ lausus Talgre.

Paldiski LNG terminal koosneb kolmest osast: sadamast, Eleringi toruühendusest Balticconnectoriga ja laevast. Alexela ja Infortar vastutavad kai ja sadamarajatiste valmimise eest ning andsid oma töö ennetähtaegselt kuu aega tagasi Eleringile üle. 

Eesti kaks suurt energia- ja investeerimisgruppi Alexela ja Infortar liitsid oma kogemused ja alustasid ehitustegevuse ettevalmistusega omal initsiatiivil ja rahastamisel vahetult peale Ukraina sõja algust. 

Alexela ja Infortar olid kevadel valmis lahendama terviklikult Eesti gaasi varustuskindluse probleemi käesoleva aasta sügiseks – ehitama kai, rentima ujuvterminali ja opereerima terminali. Seda eeldusel, et Elering tagab kindlaks kuupäevaks Paldiskis toru- ja turuühenduse. Kuna seda lubadust ei ole siiani täidetud, piirdus alates käesoleva aasta juunist Alexela ja Infortari roll vaid kai ehitamisega.

Alexela alustas Paldiski LNG terminali projekti arendamist 2009. aastal, millest alates viidi läbi keskkonnamõjude strateegiline hindamine ja üldplaneeringu muutmine ning LNG terminali keskkonnamõjude hindamine ja detailplaneeringu menetlus.

2014. aastal olid Paldiski LNG terminali ehituseks eeltööd valmis, kuid Eesti loovutas regionaalse LNG terminali rajamise Soomele, kus seda toona ehitama ei hakatud. Peale käesoleval aastal alanud täiemahulist sõda Ukrainas, andis Alexela teada, et on valmis kiirkorras terminali käivitama ja kaasas selleks projekti Eesti ühe suurima investeerimisettevõtte, energeetika ja merenduse kompetentsiga Infortari.

Gaasi varustuskindluse eest vastutavad Eestis seaduse järgi süsteemihaldur Elering ning majandus- ja kommunikatsiooniminiteerium. Käesoleva aasta 7. aprillil otsustas valitsus loobuda aasta lõpuks vene päritolu gaasi kasutamisest, otsuse eelduseks seati Paldiskisse sügiseks LNG vastuvõtu võimekuse loomine ja 1 TWh ulatuses gaasivaru hankimine. LNG vastuvõtuvõimekuse rajamise käesoleva aasta sügiseks näeb ette ka tänase valitsuse koalitsioonileping. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.