Eelmisel aastal kutsuti Eestis tarbijatelt tagasi 55 tonni toiduohutusnõuetele mittevastavaid tooteid

F: Pixabay

2023. aastal laekus Põllumajandus- ja toiduametile (PTA) Euroopa komisjoni kiirhoiatussüsteemi kaudu 120 toiduohutuse riskijuhtumi teadet. Eesti turult kutsuti tagasi 55,5 tonni Euroopa Liidu toiduohutusnõuetele mittevastavaid tooteid.

Põllumajandus- ja toiduameti toiduosakonna juhataja Triinu Allika sõnul on Euroopa Liidu toiduohutusnõuded ühed rangeimad maailmas, mille tagamiseks teevad liikmesriigid tihedatkoostööd. “Omavaheliseks infovahetuseks kasutame Euroopa Komisjoni hallatavat kiirhoiatussüsteemi RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed), mis võimaldab liikmesriikide kontrolliasutustel toidus või söödas tuvastatud riskijuhtumitele kiirelt reageerida,“ selgitas Allika. 

Eestis on võrgustikuna toimiva RASFF süsteemi liikmeks PTA. „Kui meile laekub süsteemi kaudu RASFF teade, mis on seotud Eesti ettevõtete ja tarbijatega, alustab PTA menetlust. Teavitame ettevõtet, kes on seejärel kohustatud ohtliku tootepartii edasimüügi peatama, kliente tuvastatud ohust teavitama ja kui ohtlik tootepartii on jõudnud tarbijani, siis tagasi kutsuma,“ tutvustas PTA toiduosakonna juhataja võrgustiku toimimise põhimõtteid. 

Sõltuvalt riskiastmest kasutatakse teavitamisel nelja eri teatevormi (ohu-, info-,piiritagastus- ja uudisteade).

„Möödunud aastal teavitasid teised liikmesriigid meid Eestisse turustatud toodetest 120 korral ja 75 juhul oli tegemist kõrge riskiastmega ohuteadetega,“ ütles Allika.

Tema sõnul oli ohuteadete puhul tegemist toodetega, mis sisaldasid tootegrupis mittelubatud aineid, võõrkehi, patogeenseid mikroorganisme, taimekaitsevahendite jääke või tuvastati toodetes koostisosi, mida ei olnud esitatud toote märgistusel.

„Toidugruppidest puudutasid ohuteated enim toidulisandeid (21), puu- ja köögivilju (14), teravilja- ja pagaritooteid (11) ning maiustusi (9),“ lisas ta. “2022. aastal jõudis RASFF-i kaudu PTA-ni vastavalt 119 teadet, millest ohuteateid oli 72.”

„PTA järelevalveametnikud edastasid RASFF süsteemi kaudu saabunud teated kokku 128-le Eesti ettevõttele ja selle tulemusena kutsuti tarbijatelt tagasi, kõrvaldati müügilt ja tagastati päritoluriiki või hävitati kohapeal kokku 55,5 tonni erinevaid tooteid, sh näiteks 30 tonni puu- ja köögivilju ja 16 tonni liha ja -tooteid (kaasaarvatud linnuliha),“ lausus Allika. 

Tagasikutsumise korral tuleb ettevõtetel alati lähtuda põhimõttest, kui minult kutsutakse tagasi, siis mina kutsun ka tagasi. “54 korral olid ettevõtted tooted enne juba ise müügilt kõrvaldanud või nende tagasikutsumise algatanud,“ lisas Allika.

“Eesti järelevalveametnikud koostasid eelmisel aastal omalt poolt 21 RASFF teadet, milles ohuteateid oli kolm. Kahel korral tuvastati Poola päritolu linnulihatoodetes Salmonella, Egiptusest pärit porgandites taimekaitsevahendite jääkide piirnormi ületus ning tarbija leidis Ukrainast pärit köögiviljakonservides võõrkeha,“ tõi Allika näiteid möödunud aastal meie turul tuvastatud juhtumitest.

Võrdluseks 2022. aastal koostati 23 RASFF teadet, millest kolm olid ohuteated. Euroopa Komisjon edastas Eestist saabunud informatsiooni kõigile RASFFvõrgustiku liikmetele.

Kiirhoiatussüsteemi RASFF täpsema toimimise kohta leiab infot PTA kodulehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.