Eesti noori oodatakse kandideerima Bakuus peetava ÜRO kliimakonverentsi noordelegaadiks 

Bakuu linnavaade. Foto: Pexels.com

Kliimaministeerium, Eesti Nooreühenduste Liit ja Noorte Keskkonnanõukogu otsivad julget ja teotahtelist 18–30-aastast noort, kes esindaks järgmisel ÜRO kliimakonverentsil Eesti noori. 

Eesti Noorteühenduste Liidu huvikaitse spetsialisti Henry Kase sõnul on noordelegaadi programm hindamatu võimalus noortele, kes soovivad oma häält maailmas kuuldavaks teha.

“Noorte kaasamine on iga ühiskonna alustala,” ütles ta. “Noordelegaadi programm on suurepärane viis, kuidas esindada noori rahvusvahelisel tasandil, näiteks ÜRO kliimakonverentsil (COP). Lisaks saavad noordelegaadid unikaalse võimaluse õppida, kuidas ülemaailmseid probleeme lahendada. Eesti noordelegaatide võrgustiku liikmed teevad ka omavahel edukalt koostööd, et meie noorte arvamused saaksid kuuldavaks nii Eestis kui ka laias maailmas.”

“Sellest aastast on loodud uus kahe delegaadi süsteem, kus eelmisel aastal kliimakonverentsil osalenud noordelegaadi kõrvale värvatakse n-ö nooremkolleeg, kes kogenumat sel aastal Eestist COP-il toetab,” selgitas praegune kliimavaldkonna noordelegaat Anna Celine Kraus. “Järgmisel aastal läheb sel aastal alustanud kolleeg ise COP-ile ja teda toetab kodust järgmine noorem kolleeg. Sellise süsteemi oleme õppinud riikidest, kus noordelegaatide süsteem küpsem.”

Kliimaministeeriumi rohereformi asekantsleri Kristi Klaasi sõnul on Eestis silmapaistvalt kliimateadlikke noori, kes oskavad küsida julgeid küsimusi ning kliimadiskussiooni suunata. “Just selliseid noori vajame ka rahvusvahelistel läbirääkimistel. On vähe võimalusi nii kõrgetasemelisel üritusel osaleda – Eestist tervikuna on COP-ile minemas vaid väga valitud eksperdid – kuid noorte ideed ja osalemine on väga olulised,” lisas ta. 

Mida teeb noordelegaat COP-il? 

  • Esindab Eesti noorte seisukohti ja vaateid, kogub teadmisi ja võtab osa aruteludest, annab info edasi Eesti noortele 
  • Suhtleb ja loob kontakte teiste rahvusvaheliste organisatsioonide esindajatega 
  • Saadab läbirääkijaid läbirääkimiste sessioonidel 
  • Osaleb kõrvalürituste ja vajadusel paviljoni korraldustiimis 
  • Jagab lahkelt oma kogemust nii konverentsi ajal kui ka selle järel (sotsiaal)meedias ning kliimaministeeriumi ja Noorte Keskkonnanõukoguga. 
  • Teeb koostööd ja assisteerib seenior COP28/29 kliima noordelegaati (Anna Celine Kraus) COP29-l veebi teel, saades osa aastaringsest juunior/seenior noordelegaadi mentorlusprogrammist.  

Noorte kliimadelegaadiks saab kandideerida 22. septembrini, täites küsimustiku siin. 

ÜRO kliimakonverents on iga-aastane sündmus, kus kogunevad ligi 200 riigi esindajad, et arutada globaalse temperatuuritõusu pidurdamise ja kliimamuutustega kohanemise üle. Delegatsioonidesse kuuluvad riigipead, kliimaeksperdid, läbirääkijad, parlamendi ja vabaühenduste esindajad ning iga aastaga ka üha enam noordelegaate. 

2024. aastal korraldatakse ÜRO kliimamuutuste konverentsi 29. korda. See toimub 11.–22. novembril Bakuus, Aserbaidžaanis. COP30 ehk 2025. aasta sündmus on Brasiilias.   

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.