Tänavuse COP29 kliimakohtumise korraldajamaa hoiab naised otsuste tegemisest eemal

COP29 president on endine Aserbaidžaani riikliku naftaettevõtte SOCAR asepresident, praegune keskkonna- ja loodusvarade minister Mukhtar Babajev (keskel). Fotol on ta külastamas Bakuu tsemenditehast. Foto: Tofik BABAYEV / AFP / Scanpix

Selle aasta lõpus COP29 kliimatippkohtumist võõrustav Aserbaidžaan määras suursündmuse korralduskomiteesse 28 meest ja mitte ühtegi naist.

Aserbaidžaani president Ilham Alijev avalikustas komitee koosseisu eelmisel nädalal. Liikmed on valdavalt valitsuse ministrid või ametnikud, sealhulgas riigi julgeolekuteenistuse juht.

Aserbaidžaani COP29 komitee koosseisu kritiseeris naiste õiguste eest seisev organisatsioon She Changes Climate. “Palume selle aasta kliimakõneluste juhtimisel võrdset esindatust, sest kliimamuutused mõjutavad kogu maailma, mitte poolt sellest,” kirjutas organisatsioon X-is.

Eelmise aasta COP28 võõrustajariigi Araabia Ühendemiraatide korralduskomitees oli naisi 63 protsenti. 

Kriitiline oli ka Ühendkuningriigi naiste võrdõiguslikkuse erakond: „Maailm põleb, meie kliima on kriisis, naised on esindatud ebaproportsionaalselt. Mis on COP29 komitee revolutsiooniline idee planeedi päästmiseks? Naised otsuste tegemisest välja jätta… Muidugi!”

Naised on olnud kliimakõnelustel alaesindatud 29 aasta jooksul, mil kohtumist on korraldatud. Naine on kliimakõneluste president olnud ainult viiel korral.

Sel aastal juhib COP29 läbirääkimisi endine riikliku naftaettevõtte SOCAR asepresident Mukhtar Babajev. Praegu on ta Aserbaidžaani keskkonna- ja loodusvarade minister, kirjutab EuroNews.

Kliimakohtumist peetakse teist aastat naftariigis. Aserbaidžaan sõltub suuresti fossiilkütustest ja on maailma vanim naftat tootev piirkond.

Täiendatud 20.01:

Aserbaidžaani president teatas pärast kriitikat, et COP29 komiteesse on lisatud 12 naist. Koha komitees sai lisaks senisele 28 meesliikmele veel üks mees. Kokku on nüüd komitees 41 liiget.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.