Eksperdid: renoveerimisest peab saama uusarenduse tüüp

Foto: Evert Palmets

Eestil tuleb 2050. aastaks renoveerida pool oma korterelamufondist, mis tähendab 14 000 hoone uuendamist. Eksperdid nii avalikust kui ka erasektorist rõhutavad, et energiatõhususe kõrval tuleb mõelda ka hoonete ruumikvaliteedi parandamisele. Tänu viimasele nähakse renoveeritud hoonetes uusarenduse potentsiaali.

Eesti Kunstiakadeemia korraldatud renoveerimisteemalise vestlusõhtu avasõnas võttis rektor Mart Kalm kokku, et lõviosa eestimaalastest elab nõukogudeaegsetes massehitistes, mis on praeguseks amortiseerunud kogu Euroopas. Nii võiks Kalmu sõnul Eesti uueks ekspordiartikliks saada just innovaatilised renoveerimislahendused, mis energiasäästu kõrval parandavad mahuliselt ka vanade tüüphoonete ruumikvaliteeti.

Mõtet toetas EKA puitarhitektuuri uurimiskeskuse PAKK juht Anna Tommingas, kelle sõnul ei tohiks unustada, et Eesti ei ole renoveerimislaines üksi ning tegu on üleeuroopalise väljakutsega.

Mahuline renoveerimine hõlmab hoonete vahelise avaliku ruumi ja individuaalsete hoonete ümberkujundamist, et parandada elukeskkonna kvaliteeti. See tähendab mitte ainult hoonete soojustamist, vaid ka uute funktsionaalsete ruumide lisamist, nagu rõdud ja liftid, mis suurendavad elamispinna kvaliteeti ja suurust. Lahendusena näevad arhitektid siin tehases toodetavate tüüplahenduste loomist, mis lubab ruumide suurusi ja olemust vastavalt vajadusele ümber mängida.

Foto:  Evert Palmets

EKA PAKKu teadur Renee Puusepp tutvustas digitööriista, mis aitab korteriühistutel leida sobivaid lahendusi tüüphoonete renoveerimiseks. Digitööriist tehases toodetud paneelide kataloog, mis annab ettekujutuse uue maja välimusest, tehnilistest näitajatest ja renoveerimise maksumusest.

Ka teiste EKA PAKKu teadurite Sille Pihlaku ja Siim Tuksami poolt arendatud ja arhitektidele suunatud digitööriista eesmärk on efektiivsemate konstruktsiooni lahenduste leidmine, mis samal ajal annaksid arhitektidele võimalikult vabad käed konkreetsete elementide kavandamisel.

Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimehe Martin Taltsi sõnul on Eestis tehaseliselt renoveeritud praeguseks 20 kortermaja. “Seni on keskendutud vaid hoonete soojustamisele. Neid maju saaks kindlasti teha paremini ja arhitektide abikäsi on siin väga oodatud. Näiteks rõdude lisamine on võimalik ja väga vajalik. Küsimus on aga keskmise korteriühistu maksevõimes. Seni ei ole ühistud mahulise renoveerimisega kaasa tulnud. Arhitektuursete lahenduste puhul tuleb pidada silmas, et head asjad on alati kallimad,” ütles Talts.

Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja Kaja Pae tutvustas riigi renoveerimispoliitikat, mis ei jää kinni ainult numbritesse ega energiatõhususse. “Rääkima peab ka ruumi kvaliteedist. Et raha leida, peame mõistma, mis kvaliteeti me loome. Kui me seni olemasolevale ruumile suudame lisada nüüdisaja väärtusi, on see ilmselgelt miski, mille poole püüelda. Sel juhul võib renoveerimine olla isegi uusarendus, kuna see pakub elanikele palju rohkem kui varem,” selgitas Pae.

Vestlusõhtul tekitas palju küsimusi erasektori motiveeritus renoveerimismaratonis osaleda. Ehitusettevõte Mitt&Perlebach juhatuse liikme Kristjan Mitti sõnul vaataksid kinnisvaraarendajad mahulise renoveerimise poole, kui see oleks rahaliselt otstarbekam.

“Hetkel puudub renoveerimisel rahaline väljund. Tänases situatsioonis on nii uus kui ka vana elupind väga kallis ja korteriühistute rahalised väljakutsed ülisuured. Küsimus ei ole mitte arhitektuursetes lahendustes, vaid rahas,” lausus Mitt ja lisas, et suuna muutmiseks oleneb kõik aga regulaatorist. “Kui uue maja ehitusloa saamine muudetakse ehitajatele lihtsalt liiga kalliks, hakatakse muidugi ka rohkem renoveerimise suunas vaatama.”

Narva peaarhitekti Peeter Tambu sõnul ei ole Eestis palju omavalitsusi, mis suudaks korteriühistuid rahaliselt motiveerida. Sellepärast peab kohalikele omavalitsustele jääma pigem nõustav ja suunav roll.

“Kõigil omavalitsustel on olemas üldplaneeringu meede, mis jätab väga palju variante omavalitsusele oma territooriumil arengu suunamiseks. Selliseid võimalusi täna paraku liialt ei kasutata. Kahanevates linnades peab aga kriitiliselt hindama, millistesse rajoonidesse ollakse valmis raha paigutama, kuna mõnekümne aasta pärast võivad ka renoveeritud alad tühjaks jääda. Samuti peab olema valmis ka inimeste eest taotlusi täitma,” kirjeldas Tambu.

Üritusel avati ühtlasi tudengitööde näitus viie Narva hruštšovka-tüüpi kortermaja mahulise rekonstrueerimise ja neist moodustuva naabruskonna ideekavanditest. Näitus on avatud 14. juunini.

Arhitektuuri- ja linnaplaneerimistudengite rahvusvaheline erialastuudio sLenderBlock võttis vaatluse alla viis Narvas asuvat hruštšovka-tüüpi kortermaja Viru tänaval, pakkudes jätkusuutlikke lahendusi korteri, hoone ja kvartali skaalas. sLenderBlocki juhendasid arhitektid Sille Pihlak, Siim Tuksam, Keiti Lige, Ann-Kristiin Entson ning energiatõhusus külalisõppejõud Viktoria Sandor (Innsbrucki ülikool) ning inseneeria külalisõppejõud Adam Orlinski (Bollinger+Grohmann insenerid).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.