Enefit Solutions hakkab katsetama vesiniku tootmise tehnoloogiat

H2Electro elektrolüüsi rakud virnas. Foto: H2Electro

Enefit Solutions ja Eesti iduettevõte H2Electro sõlmisid ühiste kavatsuste koostöölepingu, mis on aluseks koostööle vesiniku tootmise tehnoloogia arendamisel ja täiustamisel. Mõlemad osapooled näevad koostöös suurt potentsiaali ning kasulikkust Eesti energiajulgeolekule.

H2Electro ja Enefit Solutions alustavad koostööd vesiniku tootmise jaoks vajaliku seadme ehk elektrolüüseri arendamiseks. Elektrolüüseri otstarve on lõhustada elektri abil veemolekule vesinikuks ja hapnikuks.

H2Electro arendab tahkeoksiid elektrolüüsi rakke ning aastal 2024 on ettevõte jõudnud tehnoloogia laboratoorse katsetamise faasist päriselu rakendamise etappi.

Enefit Solutions loob rakke ümbritsevad vajalikud süsteemid, mis koos H2Electro poolt toodetud komponentidega moodustavad elektrolüüseri.

Esmalt hakatakse katsetama väikesemahulisi elektrolüüsi rakke, et selgitada nende tootlikkuse ja töökindluse näitajad. Edaspidi on võimalik rakendada saadud kogemusi suurematel süsteemidel. Koostöölepingu raames peetakse läbirääkimisi konkreetsete arendusprojektide avamiseks ning selle põhjal toodete loomiseks.

Vesiniku valdkonda on riigi tasandil nimetatud prioriteetseks energiasektori arengusuunaks ning koostatud on vesiniku teekaart. Euroopa Liidu jaoks on vesiniktehnoloogiale üleminek võimaluseks oluliselt vähendada sõltuvust maagaasist ja teistest fossiilkütustelt.

Enefit Solutionsi inseneride oskusteabel on seni olnud oluline roll Eesti varustuskindluse tagamisel. Seetõttu otsib Solutions võimalusi vesiniktehnoloogia alal oma teadmiste ja kogemuste kasvatamiseks. Enefit Solutionsi juhatuse esimehe Rait Kalda sõnul on oluline arendada teenuseid, et olla energiasektorile ja teistele tööstusettevõtetele toeks roheteekonna sõlmpunktides.

H2Electro elektrolüüsi rakud. Foto: H2Electro

„Näeme vesiniktehnoloogias lahendust mitmele tänapäeva energiamaailma ning keemiatööstuse probleemile ning meil on huvi panustada oma teadmistega tuleviku tehnoloogiate arendamisse ning seeläbi laiendada ka enda kompetentsi,” ütles Kalda. “Meie ambitsioon on olla klientidele kindlaks partneriks vesiniktehnoloogia, elektrolüüserite ja salvestite valdkonnas. Kindlasti võidavad sellest koostööprojektist kõik Eesti ettevõtted, kes täna otsivad võimalusi rohevesiniku tootmiseks ja energia salvestamiseks.“

H2Electro tegevjuht ja asutaja Henrik Hal toob välja, et praegu sõltuvad Eesti ettevõtted välismaal toodetud elektrolüüseritest ning kodumaine tehnoloogia nende tootmiseks puudub. Olemasolevate tehnoloogiatega kaasnevad vesiniku muundamisel ja salvestamisel märkimisväärsed kaod ning lahendamata on jaotuse ja hoiustamisega seotud küsimused. H2Electro saab Enefit Solutionsi näol endale koostööpartneri edasiseks arendustegevuseks ja kasuliku tagasiside olemasoleva tehnoloogia tootlikkuse kohta.

„Meie toote järele on nii Euroopa Liidus kui ka Aasias suur huvi, kuid lõpptoote pakkujana on meil suurem tõenäosus konkurentsis püsida,” lausus Hal. “Saades Eestis kohapeal tugeva partneriga lõpptoodet arendada ja ehitada, annab see operatiivsuse ja ajalise kokkuhoiu. Samuti annab koduturul suurpartneri olemasolu omakorda kindlustunde ka välisturgudel.“

Hal lisas, et nende poolt arendataval seadmel on paljude teiste lahenduste ees eelised, kuna just kõrgtemperatuurse seadme abil on võimalik toota vesinikku suurima efektiivsusega ja Tartu Ülikooli keemiainstituudi suurima erarahastajana nähakse Eestis arendatud tehnoloogias suurt potentsiaali maailmas läbi lüüa, kui toodet nutikalt kättesaadavaks ja tasuvaks muuta. Selle aasta juunis valmib H2Electro piloot-tootmine lõppseadistustega ning juulis on plaanis alustada üksikelementide esialgset poolautomaatset tootmist.   

2021. aastal asutatud H2Electro on spetsialiseerunud suure tõhususega kõrgtemperatuursete tahkeoksiid elektrolüüsielementide (cell) tootmisele, sillutades teed rohelise vesiniku laialdasele kasutuselevõtule ja üleminekule fossiilsetest kütustest. Neist elementidest virna kokkupanemisel tekib võimalus toota vesinikku kõige suurema efektiivsusega. Keraamiliste kihtidega üksikelement on välja arendatud koostöös Tartu Ülikooli keemia instituudiga. Selle eeliseks on ka väärismetallide puudumine koostises.

Enefit Solutions on Eesti Energia tütarettevõte, kelle tegevusalaks on tehnoloogiliste lahenduste pakkumine energeetika- ja tööstusettevõtetele. Enefit Solutionsil on mitmekesine kompetents metallkonstruktsioonide, kaevandus-, energeetika- ja tööstusseadmete projekteerimises ja valmistamises. Lisaks pakub ettevõte seadmete remondi ja hooldusteenust ning metallide- ja keevisliidete ekspertiisi. Enefit Solutionsi tegevushaare aina laieneb – klientidega koostöös sünnivad innovaatilised lahendused ja uued marsruudid roheteekonnal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.