Harku järve ümbruses hukkuvad mesilased, põhjus võib olla sipelgatõrjevahendi vales kasutamises

F: Pixabay

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) on viimase kolme nädala jooksul saanud viielt Harku järve ümbruse mesinikult teavituse, et nende mesilased on hukkunud. Hukkunud mesilastest võetud proovist tuvastati toimeaine fiproniil, mis võib olla pärit sipelgatõrjevahendist. 

Kuna Harku järve ümbruses haritavat maad ega tootmist pole ning taimekaitsevahendite kontrolli käigus ei tuvastatud ka ümberkaudsetest aiandusettevõtetest kokkupuudet fiproniiliga, välistab PTA nimetatud toimeaine sattumise loodusesse taimekaitsetööde tegemise tagajärjel.

„Taimekaitsevahendites ei ole fiproniili toimeainena kasutada lubatud, küll aga sisaldavad seda toimeainet mõned vabamüügis olevad sipelgatõrjevahendid,“ selgitas PTA taimekaitse ja väetise osakonna peaspetsialist Riina Pärtel.

„Ei saa välistada võimalust, et mesilased puutusid fiproniiliga kokku sipelgatõrjevahendi mittenõuetekohase kasutamise tagajärjel,“ kommenteeris Pärtel, lisades, et putukatõrje- ja taimekaitsevahendite nõuetekohane kasutamine mesilasi ohtu ei sea. 

Juhtumitega seotud info on edastatud Keskkonnaametile seoses võimaliku keskkonnareostusega ning Terviseametile biotsiidide impordi ja hulgimüügiga seonduvates küsimustes.

Soovitused tarbijatele:

– sipelgatõrjevahendit valides arvesta, et fiproniili sisaldavad tooted võivad kahjustada mesilaste elu ja tervist;

– enne iga kemikaali, sh sipelgatõrjevahendi kasutamist, tutvu infolehega ja kasuta vahendit ainult infolehes kirjas juhiste järgi ja äärmisel vajadusel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.