Keskkonnaagentuuri veebilehelt näeb nüüd ka radariandmete sademete lühiprognoosi

Foto: Pixabay

Keskkonnaagentuuri veebilehelt ilmateenistus.ee radarite vahelehelt saab vaadata lisaks mõõdetud andmetele ka radariandmetel põhinevat sademete lühiennustust.

Keskkonnaagentuuril on kaks ilmaradarit, need asuvad Harkus ja Sürgaveres. Mõlema radari andmeid kasutatakse veebilehel ilmateenistus.ee ja telefoniäpis ILM+ kuvatava komposiitpildi koostatamiseks. Veebilehel on nähtav ka sademete lühiennustus (nowcast), mis annab infot sajualade liikumise kohta nii tavakasutajatele kui ka valdkonna spetsialistidele ning asutustele, kes võiksid vastavast infost kasu saada (Transpordiamet, Päästeamet jt).

Näiteks on see abiks välitegevuste planeerimisel, aga ka võimalikuks sisendiks ohtlike ilmastikunähtuste eest hoiatamisel ning nendeks valmistumisel. Keskkonnaagentuuris on põhikasutajateks meie sünoptikud. 

Radariandmete lühiennustus näitab sajualade tõenäolist liikumist ja sadude ajalis-ruumilist arengut Eestis kuni 90 minutit mõõtmishetkest tulevikku viieminutilise ajasammuga. Lisaks sajualade liikumisele näitab lühiennustus ka seda, kas sadu muutub tugevamaks või jääb nõrgemaks. 

Lühiennustuse koostamise algoritm arvestab ka sajualade ruumilise ulatusega – väiksemate mõõtmetega sajualade ennustustäpsus langeb ajas kiiremini ja nende eluiga on madalam suurematest. Prognoosi täpsus on erinevates ilmasituatsioonides erinev. Üldiselt on ennustuse täpsus kõrgem aeglaselt arenevate ja ulatuslike (frontaalsete) sadude korral ja madalam väikesemõõtmeliste ning kiirelt tekkivate ja kaduvate sajualade puhul (konvektiivsed sajud). Lühiennustus uueneb iga 5 minuti järel, uute radarmõõtmiste laekumisel arvutatakse nende põhjal ka uus ennustus. 

Keskkonnaagentuuri veebilehe ilmateenistus.ee kasutajaskond on juba praegu väga suur, aga uue funktsionaalsuse lisandumisega loodame, et meie andmete juurde leiavad tee ka paljud uued kasutajad. Radarilehtede külastuste arv viimastel aastatel on ulatunud keskmiselt 2-3 miljonini (sh korduvad külastused). Kõige aktiivsemalt kasutatakse radariandmeid suviste tormide ajal, siis on päevaste külastuste arv ulatunud 65 000-ni.  

Radariandmete lühiennustuse lisafunktsiooni arendasid välja Keskkonnaagentuuri enda spetsialistid. Kavas on lisada uuendus ka ILM+ nutirakendusse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.