Keskkonnaamet andis karujahi hooaja alguseks välja 82 küttimisluba

Foto: Aimar Rakko/Keskkonnaamet

Augusti algusest oktoobri lõpuni kestval karujahi hooajal tohib Eestis esialgu lasta 82 karu ja kolme looma küttimisload jäävad ootele, et suunata need vajadusel uutesse kahjustuskolletesse. 

Keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko sõnul läheb karudel Eestis hästi – nende arvukus on viimastel aastatel üha suurenenud. “Meil on juba ka selliseid piirkondi, kus karudel kipub kitsaks jääma. Kui igaühele ei jätku enam piisavalt territooriumi, siis nad kipuvad tulema inimeste õue peale ja seal pahategusid tegema,” tõdes Rakko.

Karujahi peamine eesmärk ongi vältida karude tekitatud kahjusid, vähendades karude üldist arvukust ning küttides neid suuremates kahjustuspiirkondades. Sarnaselt eelmisele aastale jagatakse ka sel aastal karude küttimisload välja kahes osas.

“Jätsime esialgu kolme isendi küttimisload reservi. Need suuname uutesse kahjustuskolletesse vastavalt vajadusele,“ sõnas Rakko. Seega on sellel jahiaastal plaanis jagada kokku 85 karu küttimisluba.

Karu üldarvukus Eestis on 2020. aasta sügise seisuga ligi 950 isendit. Mõned aastad varem on see arv olnud väiksem, umbes 700 isendit. Seega saab karu asurkonna seisundit tervikuna hinnata väga heaks, kuid piirkonniti on see siiski erinev. Rohkem karusid on Lääne- ja Ida-Virumaal ning Jõgevamaal, vähem karusid lõunapiiri lähistel.

Karude asurkonna suurenemise tulemusena on viimasel paaril aastal suurenenud ka karu tekitatud kahjustuste hulk. Peamiselt on need mesitarude rüüstamised, harvem aga põllumajandusloomade murdmised ja vigastamised või silopallide lõhkumised. Samas ei ole küttimine ainuke meede kahjustuste vältimiseks ja ennetamiseks. Iga omanikul on kohustus ja võimalus oma vara kaitsta ennetava tegevusega. 

Kõige mõjusam viis karude mesitarudest eemale hoidmiseks on elektrikarjuse paigaldamine mesila ümber. Ka maja lähedusse paigaldatud tarusid ründavad karud märkimisväärselt harvem kui kaugemal asetsevaid mesipuid. Seejuures tasub teada, et keskkonnaamet kompenseerib kuni poole kiskjatõrjeaia rajamise maksumusest

2020. aastal kütiti Eestis kokku 92 karu. Lubatud 93 isendist 1 jäi küttimata Lääne-Virumaal.
Karujahti võib Eestis pidada kuni oktoobri lõpuni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.