Kodumaised tootjad tõid turule päikeseenergiat tootvad viilhallid. Mis neis erilist on?

Päikesepaneelidega viilhall. F: Solarstone

Ehitisintegreeritud päikesepaneelide pakkuja Solarstone OÜ ja viilhalle tootev Oras Metall OÜ lõid aasta alguses käed ning tõid üheskoos turule elektrit tootvad viilhallid. Erinevus tavapäraste lahendustega võrreldes on selles, et katuse- või seinamaterjalidena kasutatav PVC-kate või sandwich-paneelid asendatakse integreeritud päiksepaneelidega, mis muudavad hoone veetihedaks ning ilmastikukindlaks.

Päikesepaneelid saab integreerida nii PVC, teras- kui ka sandwich-hallidesse. Katused võivad olla nii ühe- kui kahepoolse kaldega ja katta saab praktiliselt kogu viilhalli, v.a uksed-aknad ja muud läbiviigud, teatas Solarstone.

Katusesse integreeritud paneelid on oma kaldenurga tõttu efektiivsemad, kuid talvel on nende tootlikkus teadupärast tagasihoidlik. Seevastu ei kogune lumi fassaadile, mis  tagab lokaalse elektrienergiaga tootmise ka hilissügisel ja talvel. Paneelipargi suuruse valikul tuleb leida kuldne kesktee arvestades ehitatava halli energiavajadust.

F: Solarstone

„Lahendusena elektrituru ebastabiilsusele võiks kaaluda katuste ning fassaadide päikesepaneelidest rajamist ning lokaalselt toodetud energia abil suurema autonoomsuse tekitamist,“ ütles Solarstone’i tooteinsener ja üks asutajatest Mattis Jürimäe. “Kui eramajapidamistes juhtub tihti, et päikeseenergia tootmise tipphetkel ei ole suuremat tarbimist, kuna päevasel ajal ollakse üldiselt tööl või koolis, siis äripindade puhul on olukord vastupidine – tarbimine ja tootmine käivad käsikäes.” 

Solarstone’i põhifookuses on päikesekatuste tootmine ja müümine. Eestis välja arendatud Click-on ehk täiskatuse lahendus on esimene omalaadne toode maailmas, mis võimaldab standardsed PV paneelid muuta kaks-ühes katusekattematerjaliks.

Selle lahendusega on ettevõte loonud täiesti uue standardi päikesekatuste turul, tagades üheaegselt kuluefektiivsuse ja esteetilise väljanägemise. Päikesepaneelid paigaldatakse katuse sisse, mitte katuse peale. Tänu sellele ei ole vaja kalleid kandureid, mis tõstaks paneelid katusest kõrgemale ja rikuks hoone välisilme arhitektuurse terviku. Integreeritud paneelide kasutamisel saavutatav ökonoomika kaotab vajaduse kulutada raha ja aega katusematerjali paigaldamisele.

Solarstone’i paneelid on ilmastiku- ja löögikindlad ning hambuvad ja ülekattuvad paneelid takistavad sademete sattumist katuse alla. Lisaks taluvad paneelid suurepäraselt ekstreemset lume raskust.

Rohegeenius on varem kirjutanud Go Verticust, mis valmistab päikeseenergiast elektrit tootvaid fassaade. Kas see ennast ka ära tasub, sellest saab lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.