Kuumuse mõju tervisele: üle poole EEA liikmesriikidest jälgib kuumalainete olukorda ja rakendab erinevaid meetmeid

Foto: DepositPhotos.com

Kuumusega seotud surmade ja haiguste kohta õigeaegsete ning usaldusväärsete andmete kogumine on oluline, et kuumalainete ajal saaks kasutusele võtta vajalikud hädaabimeetmed. Euroopa Keskkonnaagentuuri ülevaatest selgub, et 38-st liikme- ja koostööriigist jälgib kuumuse mõju tervisele 20.

EEA (European Environment Agency) ülevaade „Kuumuse mõju tervisele” annab esimese EEA hinnangu kuumusega seotud tervisemõjude riikliku seire kohta. Selgub, et 21 liikmesriigil on olemas kuumuse-terviseohutuse tegevuskava ning veel neli riiklikku rahvatervise institutsiooni töötavad selliste kavade väljatöötamise nimel.

Edasiminek kuuma ja tervise valdkonnas on olnud Lõuna- ja Lääne-Euroopa liikmesriikides, mitmel Kesk- ja Ida-Euroopa riigil pole praegu seiresüsteemi ega tegevuskava.

„Kuumalained on muutunud aktuaalseks ka Eestis ja üks võimalus sellega seotud tervise- ja muid kahjusid ennetada on varajaste hoiatuste saatmine,” ütles Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. “Keskkonnaagentuur tegutseb selle nimel, et ohtlike ilmastikunähtuste hoiatused jõuaksid avalikkuse ja haavatavamate sihtgruppideni võimalikult vara. Iga aastaga oleme suurendanud ka Keskkonnaagentuuri võimekust hinnata kaugseire abil linnaliste soojussaarte teket ja rohealade jahutavat mõju. Nii saame veelgi paremini näidata, kuidas on omavahel seotud rohealade olemasolu linnades ja terviseohutus.“

Kaugseire abil linnaliste soojussaarte tekke ja rohealade jahutava mõju hindamise võimekus saab olema tuleviku linnaplaneerimise arengukavade ühisosa ja praktiline materjal kohaliku kliimaga kohanemisel nii enneaegsete surmade kui ka terviseriskide seisukohast.

Lisaks ei tohiks alahinnata kõikide linnas elavate inimeste üldist heaolu. Täisehitatud tiheasustusaladel on satelliitandmete hinnanguliste kiirgustemperatuuridega märgatav linnaline soojussaare efekt.

Soojussaare efekti saab leevendada, piirates planeeringu- ja ehituslahendustega soojuse akumuleerimist ning rakendades linnakeskkonnas mikroklimaatilisi meetmeid, säilitades ja laiendades rohealasid, haljastust ja veekogusid.

Kuumuse mõju jälgimine tervisele on võtmetähtsusega

Euroopas aastatel 1980 – 2023 registreeritud ilma ja kliimaga seotud äärmuslike ilmastikunähtustega seotud surmajuhtumitest 95% olid seotud kuumalainetega. Tulevikuprognoos näitab ekstreemselt kõrgete temperatuuride sagenemist. Kui kohanemismeetmeid kasutusele ei võeta, võivad kõrgemad temperatuurid muutuva kliima tingimustes põhjustada vananevale Euroopa ühiskonnale senisest veelgi tõsisemat mõju.

Kõrged temperatuurid põhjustavad kuumastressi, kuumakurnatust- ja rabandust ning olemasolevatest tervislikest seisunditest tingitud tüsistusi, mis mõnel juhul võivad viia enneaegse surmani.

Eriti haavatav sihtgrupp on vanemad inimesed, lapsed, rasedad, välitingimustes töötajad, südame-veresoonkonna-, hingamisteede- või neeruhaigustega inimesed, diabeedi või vaimse tervise häiretega inimesed ning vähekindlustatud inimesed.

Ülevaade selgitab, et oluline on jälgida kuumusega seotud surmajuhtumeid ja tervisemõjusid. Selle teabe põhjal saab planeerida efektiivsemalt meetmeid, millega ennetada taolisi mõjusid, eriti haavatavate rühmade puhul.

Jälgimine, planeerimine ja tegutsemine

Ülevaates rõhutatakse hädaabimeetmete rakendamise olulisust äärmuslike ilmastikusündmuste ajal. Toonitatakse, et pikaajaliste kohanemismeetmete olemasolu on vajalik vähendamaks kuumusega seotud surmasid ja haigestumisi. Meetmete kavandamisel ja rakendamisel on olulised täpsed ja õigeaegsed andmed kuumuse tervisemõjude kohta.

Lisaks surmajuhtumite andmetele on oluline koguda andmeid ka kuumusega seotud tervisemõjude kohta, nagu dehüdratsioon, hüpertermia või olemasolevate haiguste sümptomite süvenemine. Selline info võimaldab paremini mõista kuumuse mõju ja ulatust tervisele ning võtta kasutusele vajalikke meetmeid selle vastu võitlemiseks. Antud teave võimaldab hinnata, tervisemõjusid ning kuumaga seotud surmajuhtumite arvu, et näha, kas ennetusmeetmed on olnud tõhusad.

Kuumaga seotud suremuse prognoosimisele ja varajase hoiatamise süsteemide loomisele aitab kaasa nõuetekohane järelevalve, andmete kogumine ja analüüs.

Eestis on EEA kontaktasutuseks Keskkonnaagentuur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.