Loodusenautijad on hädas rohkete puukidega

Foto: Shutterstock

Sel kevadel palju looduses liikuvad inimesed on korjanud endalt ja lemmikloomadelt ohtralt puuke.

“Mul on olnud ka juhus, et saja meetri pealt sain külge 40 puuki ja kaaslane sai 60,” rääkis Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialist Mati Martin Postimehele. “Selles kohas olid ilmselt puugivastsed üheskoos koorunud, istusid kõrte peal üleval ja ootasid.”

Soe talv

Martini sõnul võivad ka teised inimesed sarnasesse puugikolooniasse sattuda. See ei tähenda, et terves Eestis oleks puuke rohkem kui tavaliselt. Aga ta ei välista seda. “Kuna talv oli soe, ei külmunud puugid ära. Loomad, eriti hiired, liikusid rohkem ringi ja kandsid puuke laiali,” sõnas Martin.

Metsakõdus talvituvad võsa- ja laanepuuk alustavad elutegevust siis, kui keskmine õhutemperatuur tõuseb üle pluss viie kraadi. “Eriolukorra tõttu liiguvad inimesed tavapärasest rohkem looduses, samuti viivad oma lemmikloomi rohkem metsa alla,” põhjendas Martin rohkeid puugileidmisi.

Igal aastal sama jutt

“Eriti puugirohked on segametsad, kus alusmetsa moodustab sarapuu,” ütles Martin. Nimelt varitsevad puugid maapinnast 20–70 sentimeetri kõrgusel taimeosadel, puudele-põõsastele nad ei roni.

Puukide uurija, Tervise Arengu Instituudi viroloogia ja immunoloogia osakonna juhataja Julia Geller ütles, et puukide suurenevast arvukusest räägitakse igal kevadel, kui puuke on väidetavalt “rohkem kui eelmisel kevadel”.

Palju aega metsas

“Tegelikult on kevad puukidele, nii täiskasvanutele kui ka nümfidele (puugivastsed – toim), kõige parem aeg aktiivseks toidu otsimiseks,” rääkis Geller ja kinnitas Mati Martini sõnu eriolukorra mõjust: perekonnad veedavad metsaradadel rohkem aega.

“Puukide arvukust ja selle muutusi mõjutavad väga paljud tegurid, seda ei ole võimalik ühe-kahe aastaga jälgida,” rääkis Geller. “Kuna puugid ei kõnni mööda maad, võivad isegi ühe metsatuka piires muutunud keskkonnatingimused puukide arvukust vähendada. Või vastupidi, mõni park muutub närilistele, lindudele ja siilidele nii sobilikuks, et koos loomadega, kes on puukidele toiduallikaks, kolivad parki ka puugid.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.