Negavatt ootab noorte roheideid 26. veebruarini

Eelmise aasta finalist Kristo Merilain. Foto: Kaimar Tauri Tamm

Esmaspäeval, 26. veebruaril on 18-30-aastastel noortel viimane võimalus kandideerida Negavati rohekiirendisse. Parimaid meeskondi ootab kevadperioodil sisukas koolitusprogramm. Kümme parimat tiimi saavad 1000 eurot arendusraha idee väljatöötamiseks ja võitjad kuni 10 000-eurose starditoetuse oma idee elluviimiseks.

Ideid saab esitada veebilehel www.negavatt.ee.

Negavati projektijuhi Kadi Kivimäe sõnul on väga oluline, et noored julgeksid suurelt mõelda ja ette võtta, unustamata seejuures puhtamat keskkonda ning jätkusuutlikumat majandamist. 

„Negavati kiirendiprogrammis soovimegi neile pakkuda seda turvalist, toetavat ja julgustavat keskkonda, kus oma maailmamuutmise teekonda alustada,” sõnab ta ja lisab, et Negavatt annab hea vundamendi, millele oma edasine tegevus üles ehitada, olgu see siis seotud Negavatile esitatud idee või mõne muu tegevusega, mis elus ette juhtub.

2023. aasta Negavati finaali jõudnud GroundsHeati üks liige Kristo Merilain on tänulik oma sõbrale, kes oli varem sarnastes programmides osalenud. Koos otsustati oma idee Negavatile registreerida. GroundsHeati meeskonnal on siht silme ees: „Meie läksime Negavatile ideega teha kohvipaksust küttebriketti. Tänaseks oleme jõudnud punkti, kus otsime üle Tallinna ettevõtteid, kes tahaksid meile kohvipaksu koguda, ja soovime leida rahastajaid, kelle abil soetada endale masinad.“

Kristo Merilain soovitab kõigil noortel kindlasti Negavatil osaleda, sest sealt saab tohutult palju uusi tutvusi, teadmisi, tasuta koolitusi. „Meie suurimaks väljakutseks oli teha prototüüp, kuna briketimasinat oli raske leida.“

Keerulised väljakutsed noori ettevõtjaid ei heidutanud. Nende eesmärk on pakkuda inimestele kvaliteetset küttematerjali, teha uuel aastal kuuekohaline käive, suurendada tiimi ja tulevikus laieneda kindlasti ka Soome turule.

Ühe positiivse näitena saab tuua veel Negavati 2019. aasta hooaja esikümnesse jõudnud meeskonna Recyclist, mis kannab nüüd nime Materjalivoog. Ettevõtmise idee oli luua ostu-müügiplatvorm ettevõtetele oma tootmisjääkide väärindamiseks: ühe ettevõtte jäägid saavad teisele sisendmaterjaliks.

Tiimiliige Mayri Tiido meenutab, et nende jaoks oli Negavatt suur hüppelaud järgmistesse programmidesse ja seiklustesse. „Pärast Negavatti võitsime Climate Launchpadi ja saime sisse ka Accelerate Estonia programmi. Tänaseks oleme Materjalivoo platvormi üles ehitanud ja ettevõtted saavad seal oma tootmisjääke müüa või osta.“

Mayri Tiido on Negavati tänavusel hooajal kümmet parimat valivas žüriis ja ühtlasi üks koolitajatest, kes räägib noortele ringmajandusest. Ta soovitab osaleda Negavatil, sest see on noorte jaoks ideaalne võimalus panna ennast proovile ühe idee arendamisel, saada tuge ja toetust koolitustelt, laiendada oma võrgustikku teiste noorte inimestega ning muidugi võimalusel ka auhindu võita. „Kui Negavati sõnast kinni haarata, siis Negavatt pakubki natuke sellist turvalist vati sees katsetamist ja seda võimalust ei saa praeguses ühiskonnas alahinnata.“

Programmis osalevatelt noortelt ei nõuta varasemat kogemust ega teadmisi ning kuna tihti napib noorena just vajalikku rahalist kapitali, saavad kõik kümme parimat meeskonda 1000 eurot arendusraha oma idee testimiseks ja katsetamiseks. „Negavatt on üsna ainulaane selle poolest, et me ei anna raha ainult võitjatele. Soovides luua võrdsed alused ideede testimiseks ja katsetamiseks kõikidele meie parimatele tiimidele, annamegi kümnele parimale välja arendusraha 1000 eurot tiimi kohta,“ kommenteerib Negavati projektijuht Kadi Kivimäe.

KIKi ja kliimaministeeriumi koostöös toimuvasse kiirendiprogrammi on kümne eelneva hooaja jooksul laekunud 569 ideed. Kiirendist on tuule tiibadesse saanud näiteks hambapesutablettide tootja Others, Tartus Aparaaditehases tegutsev Paranduskelder, e-poodidele pandikoti teenust pakkuv BAUN ja korduskasutatavate nõude süsteem Ringkarp. Jõudsasti kasvavad ka keskkonnasõbralikke õhupuhasteid tootev Mossy ja kohvipaksust küttebrikettide valmistaja GroundsHeat.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.