Ole sõites tähelepanelik: alanud on konnade suur kevadränne

Konnad ületavad teid madalatel kiirustel ja hulgakaupa.Foto: Shutterstock

Alanud on iga-aastane konnade kevadränne kudemispaikadesse, mistõttu võib kohata massiliselt konni ka sõiduteedel.

Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub autojuhte konni märkama, võimalusel nende rändeteekonnaga ristuvates teelõikudes kiirust vähendama ning rändega ristuvaid maanteesid päikeseloojangust keskööni vältima. 

Kahepaiksed rändavad enda kudemispaikadesse pulmi pidama igal kevadel, kui õhtused ja öised temperatuurid on selleks sobivalt soojad. Konnad liiguvad alates päikeseloojangust kahe kuni nelja tunni jooksul, rände tippaeg on kella 22–23 vahel õhtul. Sagedasemad teedega ristuvad rändepaigad leiab “Konnad teel(t)” algatuse lehelt:https://konnad.elfond.ee/vaatlused/#/ .

Ka tänavu ei toimu pandeemia tõttu suuremaid kahepaiksete üle tee abistamise talguid. Siiski on lubanud kohalikud vabatahtlikud mitmel pool oma pereringis, hajutatult ning koroonakriisist tulenevaid ohutusreegleid järgides konni abistada. Kellel on huvi iseseisvalt oma kodukandis kahepaikseid abistada, saab selleks juhiseid lehelt https://konnad.elfond.ee/meelespea .

Kõik kahepaiksed on Eestis looduskaitse all, punase raamatu uute hinnangute järgi on kahepaiksed üks kõige kesisemas seisus olevaid loomarühmi. „Algatus „Konnad teel(t)” kutsuti ellu üheksa aastat tagasi, et tuua tähelepanu meie vahvatele kahepaiksetele ning sellele, kuidas inimtegevus neid mõjutab. Kuni ei ole loodud kestlikke lahendusi rändel olevate konnade abistamiseks, saavad nende paremale käekäigule kaasa aidata tähelepanelikud autojuhid ning vabatahtlikud,“ rääkis ELF-i “Konnad teel(t)” algatuse koordinaator Henry Timusk.

Ühtlasi kutsub ELF konna- ja huumorisõpru konnade tavapärase rändekuu ehk aprilli jooksul konni, nende eluviise ja omadusi esile toovaid meeme looma. Pildi- või videomeeme palutakse jagada “Konnad teel” Facebooki lehel või Instagramis, lisades kindlasti juurde #konnadteel. Samuti võib valminud meeme jagada aadressil foto@elfond.ee. Parimat ootab üllatusauhind. Konnameemide loomisel võib soovi korral kasutada fotosid ELF-i pildipangast aadressilt https://bit.ly/3dSAatT .

Algatuse „Konnad teelt(t)“ eesmärk on päästa maanteedel hukkuvaid kahepaikseid ning suurendada inimeste teadlikkust Eesti kahepaiksetest, nende eluviisidest ja olulisusest meie ökosüsteemis. Konnade elude päästmisel on abiks tähelepanelikum liiklemine kriitilistes teelõikudes rände ajal õhtutundidel. Pikemas plaanis on vajalik ohtlikele teelõikudele rajada kestlikud ning hästi planeeritud konnatunnelid. Üheksa aastaga on vabatahtlike abiga säästetud üle 133 000 kahepaikse elu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.