Otseülekanne: Arenguseire Keskus esitleb raportit „Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis”

Foto: Canva.com

Eestimaalaste huvi elektri tootmise vastu on energiakriisi tipuga võrreldes jahtunud, kuid sellele vaatamata suureneb mikrotootjate arv Eesti energiasüsteemis aastaks 2040 kuni neli korda, nendib Arenguseire Keskus täna avaldatavas raportis. Rohegeeniuse lehelt saab vaadata raporti tutvustamise otseülekannet, mis algab täna kl 11.

Raport „Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis. Arengusuundumused aastani 2040” keskendub tarbijate muutuvale rollile elektriturul – seni vaid elektrit tarbinud majapidamistest saavad elektri tootjad ja aktiivsed tarbimise juhtijad.

2040. aastal on Eestis kuni neli korda rohkem tootvaid tarbijaid ehk üksikisikuid, asutusi ja väikeettevõtteid, kes toodavad elektrit nii omatarbeks kui ka elektrivõrku ning tarbivad elektrit jaotusvõrgust. Laiemas tähenduses võivad aktiivseteks tarbijateks olla kõik eestimaalased, kes panustavad energiasüsteemi oma tarbimist juhtides, mis aitab majapidamistel säästa kulutusi energiale ning riigil vähendada investeeringuvajadust tipukoormuse katmisse.

Aktiivsete tarbijate rolli suurenemisel muutub elektrisüsteemi stabiilsuse tagamine ning elektrivõrgu planeerimine ja haldamine keerukamaks, mistõttu tuleb läbi mõelda nii võrguarenduste vajadus ja sellega seotud kulude katmine kui ka energiasüsteemi stabiilsuse tagamise võimalused.

Raportit tutvustab Arenguseire Keskuse ekspert ja uurimissuuna juht Märt Masso. Tarbimise juhtimise stsenaariumidest räägib TalTechi FinEst Targa Linna Tippkeskuse strateegia ja partnerlussuhete juht Einari Kisel.

Kommentaariga esineb kliimaministeeriumi energeetikaosakonna juht Rein Vaks.

Võrguettevõtja väljakutsetest ja investeerimisvajadusest räägib Elektrilevi juht Mihkel Härm.

Inimeste ja kogukondade koostegutsemise vaadet avab Tulundusühistu Energiaühistu tegevjuht Joosep Veerme.

Päeva juhib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.