Peatsed uued reeglid: Korgid peavad kinnituma plastpudeli külge, osa plasttooteid keelatakse sootuks

Tänasel istungil kiitis valitsus heaks nn ühekordse plasti direktiivi ülevõtmise eelnõu, mis toob kaasa muutusi nii teatud plasttoodete müügi kui ka tarbimise tingimustele.

Plaanitavad muutused aitavad vähendada jäätmeteket, soodustada korduskasutust ja vähendada prügistamist. Muudatused puudutavad ühekordselt kasutatavate plasttoodete turule laskmise piiranguid, märgistamist, tarbimise vähendamist, laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tarbija teadlikkuse suurendamist, toote disaininõudeid ja liigiti kogumist. 

„Ehkki esmane eelnõu oli pisut ambitsioonikam, oleme nüüdseks huvigruppidega koostöös mitmest algsest ettepanekust loobunud,” selgitas asekantsler Kaupo Heinma. “See aga ei tähenda, et pakenditootjad oleksid vabastatud plasti vähendamise pingutusest. Vastupidi, nad peavad ise otsustama, milliste meetmetega saavutavad oma ettevõttes plastist ühekordselt kasutatavate toidupakendite ja joogitopside ambitsioonika ja pideva vähenemise aastaks 2026.”

Mõned olulisemad muudatused eelnõus:

  • Teatud plasttoodete müük keelustatakse: näiteks vatitikuvarred, söögiriistad, taldrikud, kõrred, joogisegamispulgad, õhupallide varred, vahtpolüstüreenist valmistatud toidu- ja joogipakendid ning joogitopsid (eelnõu jõustumise hetkest). 
  • Teatud plasttooded peavad kandma märgistust, millega teavitatakse tarbijat plasti olemasolust tootes ja selle ebasobivast kõrvaldamisviisist ning mõjust keskkonnale. Nendeks on näiteks hügieenisidemed, tampoonid, niisutatud pühkepaber, filtriga tubakatooted, joogitopsid.
  • Avalikel üritustel peab toidu ja joogi serveerimiseks kasutama korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu (alates 01.01.2024).
  • Kõigi kuni 3-liitriste plastpudelite plastist korgid ja kaaned peavad kinnituma pudeli külge (hiljemalt 03.07.2024).
  • Plastist joogipudelite valmistamisel peab nende koostises olema vähemalt 25% ringlusse võetud plasti (2025. aastaks).

Jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise eelnõuga võetakse üle Euroopa Liidu direktiivi muudatused, mille ülevõtmise tähtaeg oli 3. juulil 2021. aastal. Valitsuses heakskiidu saanud eelnõu edastatakse Riigikogule.

2016. aastal Euroopa Liidus läbi viidud uuringu järgi moodustab plast 80–85% mereprügist ning sellest omakorda pool on ühekordsed plasttooted. 

„Liikusime täna suure sammu edasi, et vähendada plastireostust meie elukeskkonnas,” ütles keskkonnaminister Madis Kallas. “Uuringud on näidanud, et maailmameres on praeguseks juba üle 150 miljoni tonni plastikut ja igal aastal lisandub hinnanguliselt 5–12 miljonit tonni. Ühekordsetel plasttoodetel on negatiivne mõju meie keskkonnale, tervisele ja majandusele ning seetõttu on viimane aeg võtta vastu konkreetsemad meetmed, millega vältida ja vähendada plastoodete jäätmete teket.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.