Tallinn toetab rekordilise summaga 39 uue kogukonna- ja õppeaia loomist

Mustamäel Ehitajate tee 88 kogukonnaaed. Foto: Anton Semenuyra

Tallinn toetab tänavu juba viiendat korda kogukonnaaedade ja õppeaedade rajamist ning teisi linnaaianduse projekte, mis panustavad linnarohelusse.

Kokku toetab linn 39 uut ja 101 olemasolevat linnaaeda ning seitset linnaaianduse projekti 353 014 euroga, mida on ca 100 000 eurot rohkem kui eelmisel aastal.  

Linn toetab 24 kooli, lasteaia ja muu linnaasutuse juures uue õppeaia loomist ja 66 toimiva õppeaia edasi arendamist kogusummas 173 297 euroga. Viimastel aastatel on lisaks haridusasutustele rajanud oma õppeaedu ka muuseumid, kutse- ja huvikoolid, noortekeskused ja hoolekandeasutused. Nii on oma õppeaed näiteks Miia-Milla lastemuuseumil Kopli ametikoolil ja Tondiraba huvikoolil, Põhja-Tallinna ja Pääsküla noortekeskusel ning Tugikeskus JUKS-il. Kõik õppeaedade toetuse saajad leiab siit

179 717 euroga toetatakse 10 uue kogukonnaaia rajamist ja viie uue eraasutuse õppeaedade projekti; samuti 28 toimiva kogukonnaaia ja seitsme eraasutuse õppeaia edasi arendamist ning seitset linnaaianduse projekti.   

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti linnaaianduse projektijuht Maria Derlõš tõi esile mõned näited 2024. aastal rajatavatest kogukonnaaedadest: Permakultuuri Ühing loob kesklinna Tallinna esimese permakultuuri kogukonnaaia, kus pööratakse tähelepanu loodussõbralikule aiapidamisele. Eesti Afaasialiit rajab kogukonnaaia, mis arvestab liikumispuudega inimeste vajadustega. Lisaks algatatakse Kesklinnas kogukonnaaia projekt roheteraapia läbiviimiseks.  

Kassisaba Selts algatab asumi hoovides mini-kogukonnaaedade võrgustiku ja esimest hooaega alustab Vana-Kalamaja tänavale rajatud kogukondlike peenrakastide tänavaaed. Lasnamäele rajatakse kohalike elanike algatusel juba viies kogukonnaaed ja lisaks algatab enda hoovis kogukonnaaia projekti Lasnamäe kunstipaviljon.   

Nõmmel tekib uus Vääniku & Prääniku nimeline kogukonnaaed piirkonna elanike kokku toomiseks, Kadrioru asumisse tuleb Kadriaia nimeline kogukonnaaed. Kogukonnaaed on ka osa tuleviku arendustest tulevases Hundipea kvartalis. 

Kõik kogukonnaaedade ja eraasutuste õppeaedade ning valdkonnaüleste projektide toetuse saajad leiab siit

2024. aasta lõpuks on linna toetusel Tallinnas rajatud juba 43 kogukonnaaeda ja ligi 180 õppeaeda.„Tallinna kogemus on näidanud, et ka linnakeskkonnas saab edukalt kasvatada erinevaid söödavaid taimi. Tänaseks on linnaaiandus muutumas avaliku ruumi harjumuspäraseks ja lahutamatuks osaks, inspireerides ja toetades algatusi üle terve Eesti,“ ütles Maria Derlõš. 

Linnaaianduse toetuse eesmärk on suurendada kodanikualgatuse ja elanike koostöö kaudu linlaste keskkonnateadlikkust ja elurikkust linnas. „Inimeste seas üha suuremat menu koguvad linnaaiad loovad võimaluse rohkem õues aega veeta. Nii tuleb parem füüsiline ja vaimne tervis, eriti kui suhtleme naabritega ja sama kandi inimestega. Tallinn toetab linnaaianduses inimeste endi esitatud projekte,” ütles Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere. 

Rohkem infot linnaaianduse kohta leiab aadressilt: www.tallinn.ee/linnaaiandus ja Facebook gruppides „Söödav linn TLN”  ja „Tallinna linnaasutuste õppeaiad”. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.