Tallinna Loomaaias surnud lõvil tuvastati koroonaviirus

Aasia lõvi Juna 2020. aastal.Foto: Inari Leiman

Kolmapäeval, 13. jaanuaril loomaaias raskekujulise neerupuudulikkuse tõttu magama pandud eaka isase aasia lõvi Juna koroonatest osutus positiivseks.


Isasel aasia lõvil Junal tuvastati 2020. aasta tervisekontrollis neerupuudulikkus, mille tõttu oli tema tervis nõrk. Selle aasta jaanuari esimestel nädalatel halvenes lõvi seisund silmnähtavalt, mistõttu ei andnud veterinaarid enam paranemise lootust. Süveneva valu ja edasiste kannatuste vältimiseks lõvi uinutati.

Lisaks neerupuudulikkuse vaevustele ilmnesid loomal ka ülemiste hingamisteede haiguste sümptomid. Kuna on teada, et kaslased on koroonaviirusele vastuvõtlikud, võeti lõvilt lahkamisel proovid ja tehti testid. Nende tulemused kinnitasid, et lõvi oli nakatunud koroonaviirusesse.

Kohe tehti ka koroonaviiruse ja antikehade test kõikidele lõvimajaga otseselt või kaudselt kokku puutunud personalile. Praeguseks saabunud vastused 13 testile osutusid negatiivseks nii nakkuse kui ka antikehade osas. Tulemas on veel kahe töötaja testi tulemused.

Tallinna loomaaia direktori Tiit Marani sõnul ei teata praegu, kuidas sai lõvi nakatuda. “Potentsiaalselt nakatuda võivate loomade puhul on rakendatud karmimad hügieeni- ja sanitaarnõuded,” sõnas ta. “Valepositiivse testi tõenäosus on olematu, sest lõvilt võeti kolm sõltumatut testi. Töötame selle nimel, et nakatumise allikas teada saada.”

Vaatamata sellele, et teistel loomadel pole ilmnenud koroona sümptomeid, alustab loomaaed pistelist potentsiaalselt nakatuda võivate loomade testimist.

Loomade nakatumist koroonaviirusesse on registreeritud ka teistes loomaaedades. Näiteks on sellesse nakatunud tiigrid ja lõvid New Yorgi Bronxi loomaaias, puumad Lõuna-Aafrikas, tiigrid Knoxwille’i loomaaias, lumeleopardid Louisville’i loomaaias, gorillad California loomaaias, lõvid Barcelona loomaaias.

Pärast esmast ülehüpet viiruse algselt peremehelt inimesele on ainukesed tõestatud nakkuse kandumised loomalt tagasi inimesele pärit minkide karusloomafarmidest. Kinnitatud juhtumeid sellest, et lemmikloomad, sealhulgas kodukassid, levitaksid haigust inimesele, ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.