Täna algav ajujaht ajab metsloomad liikvele, küttida on vaja üle 47 000 looma

Foto: Unsplash

Täna, 1. oktoobril algab uluksõralistele – põdrale, punahirvele, metskitsele ja -seale – peetav ajujahihooaeg, mis võib eriti nädalavahetusel suurendada metsloomade liikuvust. Sellel jahiaastal kütitakse näiteks 32 500 metskitse ja 4645 põtra.

Eesti Jahimeeste Selts kutsub ahujahi tõttu inimesi üles tähelepanelikkusele metsas ja asulavälistel teedel liikudes.

“Jahikoertega peetavate ühisjahtide tõttu võivad metsloomad olla tavapärasest liikuvamad,” ütles ütles seltsi president Margus Puust.

“Seetõttu palume liiklejatel olla tähelepanelik, eriti nädalavahetustel, mil ajujahid toimuvad. Jahtide toimumisest annavad märku punastes ja oranžides vestides toimetavad jahimehed, kelle tegemistesse palume suhtuda mõistvalt.”

“Sügisese ajujahi eesmärk on uluksõraliste arvukuse reguleerimine vastavalt teadlaste soovitustele ja maakondlike jahindusnõukogude kokkulepetele,” rääkis seltsi tegevjuht Tõnis Korts. “Jahimehed on eelkõige ühiskondliku tellimuse täitjad, et hoida ulukite arvukus soovitud piirides, mille puhul nii ulukikahjude kui ka ulukitega seotud liiklusõnnetuste osakaal oleks minimaalne.”

Jahindusnõukogudes on kokku lepitud, et sellel jahiaastal kütitakse 4645 põtra ja 2495 punahirve. Teadlaste soovitusel oleks vaja jooksval hooajal arvukuse reguleerimiseks küttida 32 500 metskitse ja 7800 metssiga. Jahieeskirja järgi kestab ajujaht põdrale 15. detsembrini, metskitsele 31. jaanuarini, punahirvele 15. veebruarini ja metsseale jahikoeraga 31. märtsini.

Jahimeeste selts jagas nõuandeid ohutuks liiklemiseks ajujahi ajal:

  • Ole eriti tähelepanelik päikesetõusu ja -loojangu eel, mil metsloomad on loomupäraselt aktiivsemad. Ettevaatlik tuleb olla nädalavahetusel piirkondades, kus võib jaht toimuda. Paljudes jahiseltsides on kasutusel märk “Ettevaatust, jaht!”, mis annab inimestele märku selle toimumise kohta.
  • Liiklusvahendiga metsapiirkonnas liigeldes sõida sellise kiirusega, et looma teele ilmudes saaks turvaliselt seda vähendada või peatuda.
  • Kui ulukid ületavad sõiduteed, lülita peatudes sõidukil sisse ohutuled, et anda märku kaasliiklejatele.
  • Kui sõidutee ületab metsloom, arvesta, et ta ei pruugi olla üksi ja mõne aja pärast võib ilmuda teine, kolmaski.
  • Ajujahi kütiliini ei paigutata aktiivselt kasutatavatele teedele. Metsas liikudes ja reas seisvaid jahimehi ehk kütiliini kohates tuleks vaikselt eemalduda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.