Täna avatakse Tartus Maamess. Vaata videost, kuidas kerkis hiiglaslik näituseala

Foto: Ragnar Vutt

18.-20. aprillil toimub Tartu Näituste messikeskuses järjekorras 30. põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse ettevõtteid tutvustav Maamess, millest võtab osa 462 eksponenti üheksast riigist.

Traditsiooniliselt moodustab Maamessi raskuskeskme põllumajandus- ja metsandustehnika väljapanek, mis hõivab 70 000-ruutmeetrisest messiväljakust suure osa. Esindatud on nii traktorid, kombainid, põlluharimisriistad, haagised, heinatehnika kui ka metsalangetus- ja veotehnika ning puidutöötlemisseadmed.

Põllu- ja metsamasinate kõrval on messil tutvumiseks välja pandud ka lüpsirobotid, farmiseadmed, loomasöödad ning saed, küttesüsteemid ja erinevad tugiteenused. Eelmainitu kõrval on tähtis osakaal ka aiandusel ja toidul. Tutvuda saab aiahooldustehnika ja -tööriistadega, pakutakse istikuid ja seemneid. Toidumessil pakutakse aga talu- ja mahetooteid ning esitletakse toidutööstuse seadmeid.

Vaata videost, kuidas kerkis näituseala:

Messi korraldava ettevõtte, aktsiaseltsi Tartu Näitused juhataja Alo Pettai sõnul on mess suunatud eeskätt maamajandusvaldkondades tegutsevatele suur- ja väikeettevõtetele, kuid uudistamist on ka lõpptarbijatel. „Maamess annab põhjaliku ülevaate turul pakutavast ning pakub head võrdlusmomenti. Messil pannakse välja tehnika viimane sõna, sealjuures toimub hulgaliselt esmaesitlusi,“ märkis ta.

Maamessil saab alguse ka raievõistluste sari Kevadkarikas, milles võisteldakse puu langetamises, saeketi vahetuses, kombineeritud järkamises, täpsusaagimises ja laasimises. Võistlusel osalevad Eesti, Läti, Leedu ja Soome raiesportlased.

Võistluste projektijuhi Mart Kelgu sõnul on 29. korda toimuv Kevadkarikas oodatud sündmus nii Eesti kui naaberriikide võistlejatele, sest pärast pikemat talvepausi saab oma oskused taas rahvusvahelises konkurentsis proovile panna. „Raiesport on pealtvaatajatele efektne jälgida, sest laaste sõna otseses mõttes lendab. Vaatemängu kõrval on võistluste suurem siht juurutada ohutuid ja mõistlikke töövõtteid, et saega tegutsemine oleks võimalikult turvaline nii inimestele kui loodusele,“ märkis Kelk. „Just praegusel kevadisel ajal kasvab inimeste aktiivsus kodude ja maakohtade aedades ning enne sae kättevõtmist tasub meelde tuletada ja üle vaadata põhitõed alates sae õigest hooldamisest puu langetamiseni.“

Foto: Aldis Toome

Raiespordivõistlused algavad Maamessil neljapäeval, 18. aprillil kell 11, mil selguvad kiiremad ja osavamad noorendike hooldajad. Võistluse tarvis on ette valmistatud simuleeritud kuusenoorendik messi pealaval. Võisteldakse kolmel alal: saeketta vahetus, kuusenoorendiku simulatsioon ja langetamine. Noorendiku hooldus on meie metsades väga oluline, seetõttu on imitatsiooniks üles seatud tehisnoorendik, mida võsasaega tuleb võistlejatel aja ja täpsuse peale harvendama hakata.

Reedel asuvad võistlustulle mootorsaega raiesportlased ning päeva naelaks on 15-meetriste mastide langetamine, et imiteerida muidu metsas toimuvat puu langetamist. Võistlus annab pealtvaatajale aimu puu langetamiseks vajalikust täpsusest ja oskustest ning võistlusmomendi loovast kiirusest.

Puude langetamiseks tasub maamessil kohal olla juba varakult, sest võistlus algab kell 9.00. 

Laupäeval toimuvad võistluste ülejäänud – saeketi vahetus, täpsussaagimine ja kombineeritud järkamine ja laasimine. Võistluspäev algab juba kell 9.00 hommikul. Võistlushooaeg Eesti on kolme etapiline ja kogu hooaeg kulmineerub septembris Viinis, kus toimuvad 35. Raiespordi maailmameistrivõistlused.

Kutsehariduse edendamine ja kutseõppe propageerimine on raievõistlustel kesksel kohal. Lisaks kindlasti ka ohutud töövõtted ja praktilised teadmised. Võistluste kaaskorraldaja on RMK ja partneriks Luua Metsanduskool. Võistlusi kaasrahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Võistlustel kasutatav puitmaterjal pärineb PEFC sertifitseeritud metsadest. 

Maamess avatakse külastajatele neljapäeval ning on avatud laupäevani. Mullu käis messil kolme päeva jooksul rohkem kui 45 000 külastajat.

Rohkem informatsiooni www.maamess.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.