Vaata, milliseid uuenduslikke pakendilahendusi näidati Pariisis

Livingpackets esindaja huvilisega vestlemas.Foto: Liisa Aavik

Külastasin hiljuti hiigelsuurt ChangeNow Summit messi Pariisis. Seal oli meeletu hulk põnevaid ja uuenduslikke ettevõtteid. Võib julgelt öelda, et maailmas on juba praegu palju huvitavaid lahendusi keskkonnaprobleemidele, sealhulgas pakenditemaatikale.

Korduskasutatavate pakenditega kojuvedu

Loop Store on e-pood, kust on võimalik tellida igapäevatarbeid ja toitu korduskasutatavates bränditud pakendites. Klient maksab pakendi eest pandi. Pakendid saab tasuta kullerile oma kodus või UPS poes tagastada. Ettevõte kogub pakendid kokku ja välise partneri abil pestakse need hügieeniliselt ära. Loop toetab nõnda 80 ettevõtet nende teel ringmajanduse poole.

Korduskasutatav postipakk

Soomest pärit RePack pakub korduskasutatava pakendi teenust ja lojaalsusprogrammi e-kaubanduseks. RePacki kasutajad tagastavad lihtsalt oma tühjad postipakendid murdes need ümbrikusuuruseks ning pistes need ükskõik kus maailmas lähimasse postkasti. Pärast tagastamist pakendeid kontrollitakse, puhastatakse ja jagatakse uuesti veebipoodidele laiali. RePacki postipakid on disainitud vähemalt kahekümnekordseks kasutamiseks. Need vähendavad võrreldes ühekordse pakendiga süsinikuemissioone 80 protsenti.

Sarnast pakenditeenust pakub Livingpackets. Nende kaste saab umbes tuhat korda korduskasutada enne, kui need natuke putitamist vajavad. Nende kastidel on kaamerad ja sensorid, mis mõõdavad saadetise seisukorda.

Seenest pakend

Madalmaades toimetav Krown.bio lisab orgaanilistele jäätmetele seeneniidistikku. See kasvab ja seob jäätmed tervikuks. Kui seeneniidistik on piisavalt kasvanud, lõpetatakse selle elutegevus kuumutamise abil. Kuivatamisjärgselt on toode tugev, kerge, voolukindel ja isoleeriv.

Sobiva toote valmistamiseks tuleb disainida kuju, teha selle vorm, segada seeneniidistikku ja orgaanilisi jäätmeid, täita nendega vorm ja lasta neil viis päeva kasvatada ning seejärel kuivatada. Taoline materjal asendab vahtplasti, on kodus komposteeritav, CO2-negatiivne; kasvatatud, mitte toodetud. Selle valmistamiseks saab kasutada väga erinevaid põllumajandusjäätmeid. Tellimusi täidetakse kogu Euroopas. Kilogramm mütseeliumisegu talletab kaks kilogrammi süsinikdioksiidi.

Korduskasutatavad kastid

Prantsusmaal baseeruv Pandobac pakub hulgimüüjatele jäätmevaba (ingl zero waste) logistikateenust. Juba esimesel viiel tegevuskuul õnnestus neil säästa 80 tonni jäätmeid. Ettevõte annab toidukauba kohale toimetamiseks korduskasutatavad kastid. Kuller viib neis kauba kohale ja korjab kasutatud kastid tagasi Pandobacile.

Kasutatud kastid puhastatakse hügieeniliselt ja pannakse uuesti ringlusesse. Kastid on valmistatud ümbertöödeldud plastikust ning vastavad hügieeninõuetele. Nende liikumist jälgitakse, et tagada korduskasutamine. Eestis pakub korduskasutatavate universaalsete kastide täislahendust BEPCO, eraklientidest suurettevõteteni.

Korduskasutatavad vedelikujaoturid ja täiteanumad

Jean Bouteille on Prantsusmaa ettevõte, mis pakub lahtiste vedelike müümise süsteemi ja anumaid, mida saab poes täita ja korduvalt kasutada. Nad müüvad õlisid, äädikaid, veine ja puhastusvahendeid. Hetkel on nende jaoturid enam kui kuuesajas poes Prantsusmaal, Belgias, Luksemburgis, Taanis, Reunioni saarel ning tegevusega alustatakse peagi Saksamaal.

Klaasitaolise kihiga ühe tõmmatud paber ja papp

Qwarzo toetab ettevõtteid alternatiivsete bränditud ja omanäoliste pakendilahenduste loomisel. Näidetena olid neil messil väljas paberkõrred ja karbid. Qwarzo esindaja sõnul on klaasitaoline kiht pabertoodetele tõmmatud sarnaselt seina värvimisele õhukese värvikihiga. See annab pakenditele ja erinevatele toodetele veekindluse.

Linakiust ja biopõhistest vaikudest materjal

Aastas toodetakse 30 miljardit veinipudelit. Green Gen Technologies valmistab linakiust ja biopõhistest vaikudest biolagunevaid veinipudeleid ning muid pakendeid. Hetkel on see 92 protsenti biosaadustest valmistatud materjal mõeldud ühekordseks kasutamiseks. See on kergem kui klaaspudelid, mis vähendab transpordiga tekkivaid heitgaase. Lisaks ei purune see nõnda kergesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.