Vald ootab huntide probleemi lahendamisel ministri abi: loomade arvukus on tõusuteel, aga nende küttimiseks pole luba

Foto: Shutterstock

Lääne-Nigula valla elanikud kurdavad, et hundid jooksevad küla vahel. Abi oodatakse EKRE ministritelt ja riigikogu jahinduse töörühmalt.

Piirsalu külavanem Lea Lai saatis Lääne-Nigula vallale murekirja, mille põhjuseks on tõsiasi, et keskkonnaamet jättis Põhja-Läänemaa ohjamisala hundiküttimise lubadest ilma, kirjutab Lääne-Elu.

Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus edastas kirja ministritele ja riigikogu jahimeestele omapoolse kaaskirjaga. “Elanike sõnul on huntide arvukus tõusuteel, vastupidiselt keskkonnaametnike väidetele,” kirjutas ta.

Riik kompenseerib kodu- ja kariloomaomanikule hundikahju. “Kompensatsioon ei korva aga inimeste elutööd ja moraalset kahju. Mitmedki loomapidajad on huntide murdmiste tõttu loomapidamisest loobunud,” nentis Lõhmus.

Lõhmuse sõnul võib hundiküttimise keeld ärgitada salaküttimist. “Kui ametkonnad ei reageeri, siis reageerivad inimesed ise ja mitte seaduslikul viisil,” ütles ta. “Andmed huntide arvukusest muutuvad sel juhul veelgi ebamäärasemaks.”

Oma kirjas vallajuhtidele selgitavad Piirsalu elanikud, et neile teeb muret see, et hundid jooksevad suisa külas. “14. novembril kell 18.14 läksid kolm hunti Sihi tee alguses asuva endise koolimaja ja elamu vahelt, sisuliselt küla keskelt saja meetri kaugusel bussipeatusest, kust hommikul vara ja õhtul lähevad bussi peale väiksed lapsed ja eakad,” kirjeldatakse mõne nädala tagust juhtumit.

Piirsalus on sel aastal murtud 18 lammast ja kolm koera. “Hundid on õppevõimelised,” kirjutas loomaarst Ann Mari Anupõld oma kaaskirjas. “Kui meie küla piiravad hundikarjad oma järglastele õpetavad, et koduhoovides, koerte vahetus läheduses, majade vahel, prožektorite valguses, kaugel metsadest ja suurtest rabadest võib toimetada ning oma saaki otsida, siis järelikult on kuskil midagi tõsiselt paigast ära.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.