Nurme ihupiimad ja kätekreemid kolisid taaskasutatud plastist pakenditesse: mida see muudatus täpsemalt tähendab?

Nurmes töötame me iga päev selle nimel, et muutuda veelgi keskkonnasõbralikumaks, sest me armastame loodust ja hoolime meid ümbritsevast keskkonnast. Muidugi ka selleks, et sinul kui tarbijal oleks samuti võimalikult lihtne oma igapäevaelus paremaid valikuid teha ja loodusega kooskõlas elada.

Siit leiad ajajoone Nurme sammudega keskkonnasäästlikuma tootmise suunas.

Oleme enda sammudest keskkonnasäästlikuma tootmise suunas eelnevalt pikalt ja laialt jutustanud ning mõni tähelepanelikum on ehk juba märganud, et lubasime tulevikus lisada Nurme valikusse tooteid, mis on pakendatud ümbertöödeldud plastist toodetud pakenditesse.

Meil on suurim rõõm teatada, et oleme selle suure sammu teinud ja meie kätekreemid ning ihupiimad on kolinud uhiuutesse tuubidesse, mis on valmistatud teise ringi plastist.

Mida see muudatus täpsemalt tähendab?

Tegemist on väga suurt keskkonnamõju avaldava muudatusega Nurmes. Oleme oma tooteid viinud üle üha enam loodussõbralikku pakendisse nagu kartong või kasutanud hoopis pakendivaba varianti näiteks seepide, tahkete šampoonide ning deodorantide puhul.

Kahjuks ei ole meil võimalik kõiki kosmeetikatooteid sinuni toimetada ilma pakendita, mistõttu jõuavad Nurme vedelšampoonid ja juuksepalsamid, õlid ning vedelseebid kohale ümbertöödeldavas plastpakendis, milles oleme kasutanud vaid monomaterjale. See tähendab, et üks pakend koosneb ühest plastiliigist, mis muudab plasti kergemini ümbertöödeldavaks ja on keskkonnasõbralikum valik.

Mitmest eri materjalist koosnevate pakendite teekond lõpeb põletuses või prügimäel, sest tarbijal pole võimalik neid algosadeks lammutada ja taaskasutusse suunata. 

Ent otse loomulikult on juba ümbertöödeldud plastpakendid veelgi parem valik ning nüüd on meie kätekreemid ning ihupiimad sinna ka kolinud.

Töötame selle nimel edasi, et ka paljudele teistele toodetele luua sobivad ümbertöödeldud plastist pakendid ning vähendada toormaterjalist plasti tootmist. 

Mida ümbertöödeldud plastik endast kujutab?

Ümbertöödeldud plastist on olemas parem ja veel parem variant – see valmistatakse kas tarbimiseelsetest või tarbimisjärgsetest plastjäätmetest. Nurme tooted on pakendatud tarbimisjärgsetest plastjäätmetest valmistatud pakendisse ehk sellesse natuke paremasse valikusse.

Kui toode on valmistatud tarbimiseelsest ringlusse võetud materjalist, valmistatakse see tootja ehk tehase jäätmetest. Selleks on plast, mis ühel või teisel põhjusel tarbijani ei jõudnudki. Enamasti on need plastjäägid, praak ja muud jupid – ehk kraam, mis leiab tootmises tee tehase põrandale ja hea õnne korral sealt prügikasti asemel taaskasutusse, et võtta endale uus vorm.

Tarbimisjärgsest plastist valmistatud pakendid on aga valmistatud jäätmetest, mida tarbija on juba kasutanud ja kogumispunkti viinud. Nendeks on näiteks veepudelid, kreemitopsid ja muud pakendid, mille sina oled usinalt puhtaks pesnud ja tublilt pakendite kogumispunkti viinud.

Tänu plasti korduvkasutusele saab see elada mitu elu ning nii jääb aastas valmistamata umbkaudu 580 tonni jagu uut plasti.

Kuidas plasti ümber töödeldakse?

Taaskasutatavale plastile on tavaliselt alla trükitud väike sümbol ja olenevalt tootest võib sümboli keskele olla tembeldatud 1, 2, 3, 4, 5, 6 või 7. Seda on lihtne märkamata jätta, kuid see väike number on tegelikult üsna oluline. Taaskasutatav plast on märgistatud identifitseerimiskoodiga, et anda ümbertöötlejale teada, mis plastiga on tegemist ja kuidas seda tuleks töödelda.

Kõigepealt sorteeritakse plast selle polümeertüübi järgi. Pärast sorteerimist ja puhastamist saab plasti kas helvesteks purustada või sulatada graanuliteks, enne kui see lõpuks uuteks toodeteks vormitakse.

Mitu korda saab plasti ümber töödelda?

Kahjuks pole plast igavesti ümbertöödeldav. Iga kord, kui plasti taaskasutatakse, muutub selle polümeerkett lühemaks, mis tähendab omakorda seda, et plasti kvaliteet väheneb. Sama plastitükki saab taaskasutada vaid umbes 2-3 korda, enne kui selle kvaliteet langeb nii palju, et seda enam uueks tooteks kasutada ei saa.

Pärast seda saab plasti osaliselt taaskasutada, aga ainult siis, kui sellele lisatakse taaskasutamisel uut toormaterjali. See aitab plasti kvaliteeti tõsta, et taaskasutatud tootel oleks turul võimalus võidelda uute, vastupidavate ja värskete pakenditega.

Miks ma kasutatud plastpakendit lihtsalt Nurmele tagasi ei saa saata?

Sageli küsitakse meilt, kas tühjaks saanud Nurme kreemitopsid või šampoonipudelid võiks meie juurde tootmistallu tagasi saata, et need uuesti täita.

Tegelikult ei ole ka meil nende tühjade plastpakenditega teha muud kui viia pakendikonteinerisse. Seda põhjusel, et plastpakendit ei saa desinfitseerida ega steriliseerida, see lihtsalt ei peaks sellele protsessile vastu.

Meie jaoks on aga ääretult oluline, et meie valmistatud toode saab pakendatud puhtasse ja steriilsesse pakendisse, et vältida mikroobide sattumist tootesse. See on üks väga oluline osa tootja vastutusest. Seepärast ei kasuta Nurme mitte kunagi sama plastpakendit uuesti ega müü seda oma klientidele.

Eelista ümbertöödeldud materjale

Siinkohal teeme sulle üleskutse märgata oma igapäevase poeskäigu ajal märgiseid ja lühendeid, mis viitavad taaskasutatavale plastile ja juba ümbertöödeldud materjali kasutamisele. Olgu selleks WC-paber, vatitikud, poekotid või muu.

See on tegelikult täitsa lihtne – kui tooted on valmistatud taaskasutatud materjalidest, öeldakse tavaliselt nii otse sildil. Ümbertöödeldud plastist tooted leiad selle sümboli järgi ♻️.

Kui näed seda sümbolit pakendil, siis tead, et toode on valmistatud taaskasutatud materjalidest. Otsi suurimat tarbimisjärgselt taaskasutatud plasti protsenti, see peaks ka pakendil ilusti kirjas olema.

Miks võiks käsi haarata just selliste toodete järele? 

Plasti ringlussevõtuga anname materjalile võimaluse saada uus elu. Muutume vähem sõltuvaks esmasest toorainest ja võtame sellest maksimumi, hoides plasti võimalikult kaua kasutuses ja keskkonda ladestumisest eemal.

Ümbertöötlemine vähendab vajadust toormaterjalist valmistatud plasti järele, säästes selles protsessis maavarasid, energiat, vett ja keskkonda paiskuvat süsihappegaasi. 

Oluline on veel kord ära mainida, et mitte ükski pakend ei ole teisest parem, kui seda ei viida ümbertöötlemiseks pakendikonteinerisse. Ladestades pakendijäätmeid prügilasse koos muude olmejäätmetega, tekitatakse loodusele olulist kahju, kuna nende lagunemine ja muutumine mullaks võtab aega sadu ja plastpakendi puhul isegi tuhandeid aastaid.

Nii et vii oma puhtaks pestud pakendid kogumispunkti, sest kõik Nurme plastpakendid on 100% taaskasutatavad, sealhulgas ka juba ümbertöödeldud plastist valmistatud pakendid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.