Pernova Hariduskeskuse juurde valmis sel kevadel unikaalne kliimahariduse näidisala SmartPark ning taastuvenergial põhinev keskkonna ja kliimamuutuste väliõppeklass. Hariduskeskuse direktor Kaire Mertsin nendib, et projekti periood ja eelarve olid pingelised, kuid tulemus on kõike seda väärt.
“Pernova SmartParki väliõppeklass kattus suvel rohelise murumätta alla, kandes sellega soojasaarte leevendamise eesmärke. Tulbikujulised tuuleturbiinid toodavad energiat väliõppeklassi ventilatsiooniks, päikesepaneelidest saab energiat Loodusmaja ning hoovialal on maasse peidetud sadevee kogumis- ja juhtimissüsteem,” kirjeldab Mertsin. Lisaks on hoovis iseseisvad nutikate seadmete laadimisjaamad, välivalgustus asendati säästlikumate lahendustega ja kogu taristut jälgib monitooringusüsteem Tark Maja. Koostöös Elelevi OÜga on plaanis paigaldada ka elektriautode laadimisjaamad.
“Vaatamata lühikesele tähtajale valmis projekt õigeaegselt. Sellise eduloo oluliseks teguriks on väga hea koostöö osapoolte ehk projekteerijate, ehitajate, ehituse järelevalve ning tellija vahel,” ütleb Mertsin. Ta lisab, et koostöö arhitekti Ralf Lõokesega sujus kenasti, kuigi nii mõnedki arhitektuursed lahendused pakkusid projekteerijatele ja ehitajatele väljakutseid. “Arvesse tuli võtta nii talviseid ehitustöid kui ka õppeklassi ehitamist nii-öelda maa sisse. Keerukas ja aeganõudev oli tuulegeneraatorite tellimine, millega alustasime küll esimesena, kuid mis lisas projekti lõpus pinget seoses pikaleveninud tarne ja tollitegevusega.”
Lisaks tehnilistele ja ehituslikele tegevustele loodi uusi õppematerjale, näiteks valmis kliimahariduse käsiraamat põhikooli- ja gümnaasiumiõpetajatele ning neli taastuvenergia- ja kliimaalast õppeprogrammi üldhariduskooli klassidele.
Õnnestunud projekti taga on väärt inimesed
Projekt valmis Euroopa Majanduspiirkonna toetuste (EMP) toel. “SmartParki idee oli meil olemas juba mitu aastat, ootasime lihtsalt õiget hetke ja rahastuskanalit,” räägib Mertsin. “Kuigi projekt oli keeruline, oleme rahul, et me ei teinud kuskil järeleandmisi. Vaatamata raskele ehitusperioodile on tulemus väga hea, inimeste tagasiside positiivne ning meie loodusmajja on külla jõudnud palju uusi inimesi. Novembrist lisandusid kooligruppidele ka mitmed uued õppeprogrammid.”
KIKi elurikkuse ja kliima valdkonna projektijuht Maarja Küttä räägib, et Pernova SmartPark on üks eeskujulikumaid projekte, mis oli põhjalikult planeeritud ja läbimõeldud. “Toetuse saaja tõestas oma sihikindlust ja suutlikkust raskuste kiuste tähtaegadest ning eelarvest kinni pidada. See projekt näitab suurepäraselt, kuidas uuenduslikud ja kestlikud lahendused saavad teoks tänu tugevale tiimitööle ja pühendumusele.”
Mertsin nendib, et kindlasti on lihtsam Keskkonnainvesteeringute Keskusest (KIK) toetust taotleda, kui projekt on juba esitades algusest lõpuni põhjalikult läbi mõeldud ja ettevalmistused tehtud. “Eeltöö aitas meil püsida realistlikult eelarves, mis on üks suuremaid väljakutseid. Uued ja innovaatilised lahendused vajavad ikka “nügimist” ehk raha, aga sellest üksi ei piisa – soovitan arvestada ka sellega, et iga projekt vajab nii täiendavat inimressurssi kui ka tohutut tööpanust. Tagasi vaadates on mul isegi hea meel, et aeg ja eelarve olid pingelised, sest pikemas perspektiivis oleks projekt muutunud liiga kurnavaks. Meie puhul oli näha, et intensiivselt toimetades suutsime paremini fookust hoida.”
“Ja iga hästi õnnestunud projekt toetub väärt inimestele! Ilma projektijuhita ei oleks me suutnud tuules püsida,” tunnistab ta. “Soovitan ka teistel KIKi toetust küsida – iga uus projekt on seda pingutust väärt!”
Projekt “Pernova kliimahariduse näidisala “SMART PARK” loomine” sai toetust üle 351 000 euro ning seda rahastati Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) vahenditest.
Artikli autor: Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Gerli Ramler