Numbrid näitavad: Millised on Eesti suurimad päikesepargid?

Foto: Pixabay

Päikesepaneelide paigaldamine ning päikeseparkide rajamine võtab aina enam hoogu üles. Tegu on vägagi keskkonnasäästliku ning efektiivse lahendusega, mis hoiab õhu puhtana ning kulud madalal. Kuigi päikesepargi saab ehitada ka oma koduaeda, võivad kõige üüratumad päikeseelektrijaamad maailmas mõõtmetelt sarnaneda suurlinnadega.

Kus asuvad maailma suurimad päikesepargid?

Suurimad päikeseelektrijaamad laiuvad peamiselt Aasias, ent meile kõige lähem asub Marokkos ning on ligi 3500 jalgpalliväljaku suurune. Noor-Quarzazate kompleksi nimeline paneelipark asub Sahara kõrbe külje all ning suudab toota 580 megavatt-tundi elektrit. Jaam säästab atmosfääri üle 760 tonnist süsinikheitmetest ning sellega saaks särama panna näiteks terve Praha linna.

Maailma suurimaks päikesefarmiks on aga Tiibeti platool paiknev Longyangxia Dam Solar Park, mis koosneb neljast miljonist päikesepaneelist. 27 ruutkilomeetrile mahutatud elektrijaam toodab 850 megavatt-tundi energiat ning suudab täita 200,000 keskmise majapidamise aastase elektrivajaduse.

Euroopas leidub seevastu ka päris unikaalseid lahendusi. Näiteks avati mullu Prantsusmaal Rhone orus maailma kõige suurem ujuvpäikeseelektrijaam. Projekti nimeks on O’MEGA1 ning see suudab toota 17 megavatt-tundi energiat.

Mis juhtub, kui paneelid torni laduda?

Enefit Greenile kuulub Eestis 19 päikeseparki ning kui kõik päikesepaneelid ühte ritta asetada, siis saame ligi 37 kilomeetrise rea. Kokku on paneele ligikaudu 23 000 ning nende koguvõimsus on 26 MW.

Kui aga need paneelid torniks laduda, saame kõrguseks 915 meetrit. Ühe paneeli kaaluks on 19 kilogrammi, mis tähendab sellise torni puhul ligi 435 tonnist massi.

Suurim päikesepark asub aga Eestis Paldiskis ning selle koguvõimsus on 989 kilovatti. Et paneelid oleksid kõige efektiivsemad, tuleb need asetada päikesekiirguse suhtus 35-40 kraadise nurga alla. Kõige efektiivsemad on paneelid märtsist aprillini, sest siis on päike piisavalt kõrgel aga õhutemperatuurid on jahedad. Keskeltläbi kestab üks paneel ligikaudu 30 aastat.

Paneelid toodavad energiat ka talviti, seda muidugi juhul kui pind hoitakse lumevaba. Tihtipeale küsitakse ka, et kas paneelid töötavad ka pilves ilmaga? Vastus on jah, sest päikesekiirgus jõuab paneelideni ka läbi pilvede, olgugi et natuke väiksemas mahus. Eestis on päikeseintensiivsus kõige suurem Lääne-Eestis ja saartel.


Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.