Säästa pappi! Levinud kolimisjamale on üllatavalt hea lahendus

Kolimine on üsna aeganõudev ja eriti tüütu on just pakkimise osa. Peab mõtlema kasvõi sellele, kust saada piisav kogus kaste. See mure on tegelikult lihtsasti lahendatav. (c)Foto: Shutterstock

Kolimisega kaasneb alati üks lõputu jant – kust leida kõik need kastid, kuhu oma maine vara panna. Meil kellelgi pole ju kodus virnade viisi papist banaani- või mööblikaste. Uskuge või mitte, aga probleemile on juba mõnda aega tagasi nutikas lahendus leitud.

“Säästa pappi!” – just sellise tunnuslausega julgustab Pakendikeskus kolimiskastide ostmise ja omamise asemel neid hoopis rentima. Laias laastus tähendab see seda, et pappkastid saab asendada keskkonnasõbralike WOX kastidega, mis on valmistatud taaskasutatud plastist ning on hiljem 100 protsenti ümbertöödeldavad. Kastid on vastupidavad ja neid on hea virna laduda. 

“WOX on meie kaubamärk, mille all pakume rendikastide teenust, mis on keskkonnasõbralikum alternatiiv tavapärasele pappkastidega kolimisele. Kui pappkastid visatakse peale kolimist minema, siis on need raisatud tootmisressurss ja tekivad ka soovimatud jäätmed,” räägib Pakendikeskuse turunduse ja e-poe juht Maarja Martin.

Pakendikeskus alustas WOX kaubamärgiga juba 2020. aasta septembris. Martini sõnul kolimiskastide renditeenuse populaarsus ajas üha kasvab, sest inimesed muutuvad teadlikumaks ja lisaks soovivad kolimisega mugavamalt ühele poole saada. “Keegi toob ja viib kastid sinna, kuhu vaja. Jääb ära mõtlemine, kui palju ja millises suuruses kaste vaja on, nende teibiga kinnitamine ning pärast lõhkumine ja mõtlemine, kuhu need panna,” selgitab ta. 

WOX-il on Martini sõnul ka palju püsikliente, kes elumuutuste korral taas kaste rendivad. “Kuid on ka neid, kes otseselt ei kasuta kodu või kontori kolimiseks, vaid regulaarsel esemete transpordil, näiteks sündmustele, messile või muule väljapanekule.”

Pappkastist poole odavam ja kordades vastupidavam

Võib ju mõelda, et WOX kolimiskastide rentimine on üks kallis lõbu ja palju mugavam on poe tagant banaani- ja kalakaste koguda või ehituspoest pappkastid osta. Pakendikeskus lubab, et WOX kolimiskastide rentimine on harjumuspäraste pappkastide ostmisega võrreldes kuni poole odavam. “Pappkastide sulgemiseks on lisaks vaja teipi ja hiljem tuleb tasuda prügiveo või utiliseerimise kulu,” toob ta näite.

Renditavad kolimiskastid on ka äärmiselt vastupidavad, turvaliselt virnastatavad ja ilmastikukindlad. Küll aga tuleb meelde jätta see, et vihma kätte ei tasu kaste jätta, sest siis võib vesi kasti pääseda.

Kuna WOX kolimiskastid on valmistatud taaskasutatud plastist, on need hiljem täielikult ümbertöödeldavad. “Uuringutega on tõestatud, et korduvkasutatavate kolimiskastidega tekib oluliselt vähem CO2 heitmeid võrreldes pappkastidega,” toob Martin järjest eeliseid välja. Lisaks kõigele on kolimiskastide eluiga ka pikk – vähemalt 200 kasutuskorda.

Pakendikeskus arvutab ise välja, mitut kasti vaja läheb

Kolides tekib kindlasti küsimus, mitut kasti võiks vaja minna. “Soovitame võtta arvesse nii inimeste arvu kui ka kodu suurust. Samuti seda, kui kaua on seal elatud ning kas majapidamise juurde kuulub ka panipaik, kelder või garaaž,” annab Martin juhtnööre, millest alustada.

Mida kauem on ühes kohas elatud, seda suurem on tõenäosus, et kogunenud on rohkem asju ning seda rohkem kolimiskaste tarvis läheb. “Meie koostatud paketid annavad mõningase ettekujutuse ja tunnetuse, mitut WOX kolimiskasti läheb tarvis ühe keskmise majapidamise kolimiseks. Samas on iga kodu erinev.”

1. rusikareegel: lähtu pereliikmete arvust

Pakendikeskus soovitab kolimiskastide arvu määramiseks lihtsat reeglit:

ühe inimese kodu – vaja läheb umbes 30 kolimiskasti (1–2-toaline korter); 

mitme inimesega majapidamise kolimisel tuleks arvestada 20–25 kasti iga inimese kohta.

2. rusikareegel: lähtu kodu suurusest

Esimese reegliga võrreldes on see mõnevõrra ebatäpsem. Siiski soovitab Pakendikeskus arvestada ühe kolimiskastiga ruutmeetri kohta. Ei tohi unustada ka panipaiku, pööningut, keldrit vms.

Mitu kasti mahub autosse? 

Klassikaline kolimiskast WOXBOX on mõõtmetelt ja mahult võrreldav standardse lainepapist kolimiskastiga. Selle mõõtmed on 600x400x340 mm (PxLxK) ja mahutavus 68 liitrit.

Kokkuvoldituna on kasti kõrgus vaid 80 mm.

“WOX kolimiskastid taluvad hästi koormust, kannatades vähemalt 40 kilo raskust. Praktikas seab piire vaid see, kui palju jaksatakse korraga kanda,” ütleb Martin.

Näiteks raamatute ja muude raskemate asjade kolimiseks on mõeldud MINIWOX, mille mõõtmed on 400x300x240 mm ja mahutavus 23 liitrit. Hoiustades on selle kasti kõrgus 70 mm. Pisemate kastide eelis on veel see, et kaks MINIWOX-i asetuvad nagu valatult ühele suurele WOXBOX kolimiskastile ja ratastel abimehe WOXROLLER-iga on lihtsalt ning mugavalt liigutatavad.

Kokkuvoldituna võtavad kastid väga vähe ruumi: väiksesse sõiduautosse mahub kuni 20 kasti, keskmise suurusega autosse 20–30 ja maasturisse või universaalkerega autosse vähemalt 40 kasti.

“Tähtsate dokumentide ja hinnaliste esemete transportimiseks soovitame lukustada kolimiskastid plommidega. Lukustusplommid saad meilt eraldi juurde osta,” teatab Martin.

Rendi vähemalt nädalaks või vajadusel kauemaks

WOX kolimiskastide ja -tarvikute kasutamise miinimumaeg on üks nädal ja Martini sõnul kehtivad kõik WOX kodulehel toodud hinnad nädalase kasutusperioodi kohta. “Kui vajad lisaaega, siis palun anna meile sellest teada meili teel,” julgustab ta kliente Pakendikeskusega suhtlema. 

Küsimuse peale, kuidas saab kastid kätte ja mismoodi käib nende tagastamine, vastab Martin, et selleks on kaks võimalust. “Tellimust tehes tuleb vastavas lahtris ära märkida kohaletoimetamise ja tagastamise viis: kas tuled ise Pakendikeskuse kauplusesse järele ning tagastad need hiljem samuti ise meie kauplusesse või soovid kasutada kohaletoimetamiseks ja tagastamiseks kullerit.” 

Kes nüüd arvab, et kastide vedu kulleriga on kallis lõbu, siis siinkohal täpsustab Martin, et Eesti-sisestele tellimustele on WOXil on alati üks transport 6,90 sõltumata tellimuse summast. “Edasi-tagasi tuleb maksta kaks korda 6,90.” 

Kui otsustad kastid ise poest kaasa võtta ja tagasi viia, siis seda saab teha Pakendikeskuse kauplustes üle Eesti. Pakendikeskuse kauplused asuvad Tallinnas (Rae, Sikupilli ja Mustamäe), Pärnus, Tartus ja Jõhvis.

Probleem ei ole ka see, kui on tarvis kolida ühest linnast teise. “Kui kolid näiteks Tallinnast Pärnusse, siis sellisel juhul võtad kolimiskastid peale Tallinnas asuvast kauplusest ning tagastad need Pärnus,” võtab Martin teema kokku. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.