Lihtsad toidu tegemise nipid koolilastele

Regulaarne tervislik toitumine on aluseks lapse toitumisharjumuste kujundamisele terveks eluks.Foto: Shutterstock


Paari nädala pärast algab taas kooliaeg, mil võib tulla ette, et koolijüts jõuab koju enne vanemaid. Selleks, et laps kodus kiirtoidu või krõpsupaki järele ei haaraks, toome teieni mõned lihtsad toidu tegemise nipid, mis lapsele enne kooliaega selgeks õpetada. 

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti raamatus “Menüüd ja retseptid lastele” on välja toodud, et toitumisharjumused saavad alguse lapsepõlves ning hiljem on neid keeruline muuta. “Kindlasti on regulaarne tervislik toitumine aluseks lapse toitumisharjumuste kujundamisele terveks eluks,” kirjutab lastearst Ene Tomberg. Seetõttu on oluline last juba varases eas toidutegemisse kaasata ning õpetada talle, mida ta saaks iseseisvalt kodus endale söögiks valmistada. 

Üks nipp, kuidas toidu tegemine lapse jaoks lihtsamaks teha, on valmistada eelmisel päeval mõned komponendid ette. Näiteks saad eelmisel õhtul valmis keeta kartulid, riisi või tatra ning eeltöödelda ka liha. Siis jääb lapsel järgmisel päeval vaid toit üles soojendada ning näiteks värske salat lisada. 

Enne koolipäeva algust (näiteks nädalavahetusel) võiks lapsega järgmiseks päevaks planeeritud road ka läbi harjutada. Nii saad olla kindlam, et tal on asi käpas, ning ka laps ise on toidu valmistamisel enesekindlam. Lisaks – kui laps on söögitegemisse kaasatud, on tõenäosem, et ta seda toitu ka sööb, valides selle krõpsude ja saiakeste asemel. 

Toome allpool mõned lihtsad toiduideed lastele valmistamiseks.

Kanatortilla – see on maitsev ja tervislik toit, mida on kerge valmistada. Vaja läheb (soovitatavalt täistera)tortillat, mille vahele saab panna kana, soovi korral muna ja/või juustu, omal valikul köögivilju ning meelepärase kastme. Üks hea soovitus on Thousand Islands kaste – see ei ole (võrreldes näiteks majoneesiga) kuigi kaloririkas, kuid annab tortillale mõnusat magusust ja mahlasust juurde. 

Grillvõileib – vaja läheb sinki, juustu, võileivamääret ja soovi korral kastet. Valmistamine on lihtne: lao komponendid üksteise peale ning aseta võileib võileivagrillile. 

Maasikasmuuti – vaja läheb külmutatud või värskeid maasikaid, maitsestamata jogurtit või keefirit ning banaani. Soovi korral võib magustamiseks lisada ka mett. Taaskord – valmistamine ei ole keeruline – komponendid tuleb vaid blenderisse panna, püreestada ning seejärel smuuti välja valada. 

Jogurti-marja-müslitops – selle toidu puhul ei ole vaja muud kui ühte topsi või klaasi, millesse meelepärased toiduained üksteise otsa laduda. Kasutada võib näiteks müslit, jogurtit ning endale meelepäraseid marju. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.