Rimi alustas hiljuti koostööd Luksemburgi startupi Food4All rakendusega, mis aitab leida Rimi kauplustest kõik allahinnatud kaubad, mis veel kehtivad, kuid peatselt aeguma hakkavad. Food4All digilahenduse looja Ilana Devillers rääkis lähemalt Food4All missioonist ja sellest, kuidas jõudis rakendus Eestisse.
Toiduraiskamine on globaalne probleem
IPCC ehk valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli hiljutisest raportist on selgunud, et teadlaste senised prognoosid kliima ja keskkonna tuleviku kohta on olnud liiga optimistlikud. Kliimamuutuste tegelik mõju on arvatust märksa suurem, mis tähendab, et inimkond peab oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks kiiremini tegutsema.
Devillersi sõnul on toidu päästmisel erakordselt oluline roll nii keskkonna hoidmisel, kliimamuutuste pidurdamisel, aga ka globaalse näljahäda vahendamisel. “Iga kolmas inimene maailmas ei saa endale täna tervislikku toitu lubada,” rääkis Devillers. “Tervislik toit ja isegi kiirtoit muutub üha kallimaks, mis tähendab, et meil tuleb leida viise, kuidas tagada ligipääs kvaliteetsetele toiduainetele kõigile.”
Kust tuli idee?
2015. aastal õppis Devillers Strasbourgi ülikoolis magistriõppes õigusteadust ning plaanis saada advokaadiks. “Tudengina teadsin hästi, kui raske on lubada endale piiratud eelarvega tervislikku toitu,” rääkis Devillers. “Mul oli mitu terviseprobleemi, mille tõttu pidin oma toitumist hoolikalt jälgima, aga mul ei olnud selleks piisavalt raha. Samal ajal viskasid minu kohalikud toidupoed lihtsalt täiesti söögikõlblikku toitu prügikasti.”
Devillers otsustas õigusteadusest loobuda ning asus õppima Luksemburgi ülikooli ettevõtlust ja innovatsiooni, et luua viis, kuidas vähendada maailmas toidu raiskamist ja muuta toit kättesaadavaks kõigile.
Kuidas sündis äpp?
Devillersi meeskond kogus kokku üle 3000 inimese mõtted toidu tarbimise teemal ning tutvustas fookusrühmadele Food4All äpi ideekavandit. “Olgugi et meil ei olnud inimestele veel midagi ette näidata, olid kõik idee suhtes väga positiivselt meelestatud,” meenutas Devillers. “2018. aasta 24. oktoobriks olime valmis alustama koostööd esimeste toidupoodidega.”
Äpp jõudis turule umbes samal ajal, kui algas koroonaviiruse pandeemia, kuid sellest hoolimata suudeti töötada äpile juurde lisad, mille abil saavad toidupoed kaardistada peamised toiduraiskamise allikad. Tänavu täitus äpil kolmas aasta tegutsemist ning uusi ideid ja plaane on palju.
Rimi oli kõige loogilisem valik
2022. aastal jõudis Food4All äpp Eestisse ning seda saavad kasutada esialgu Rimi Tartu kaupluste kliendid. “Eesti kõige jätkusuutlikuma jaeketina töötab Rimi selle nimel, et pakkuda oma klientidele kvaliteetseid ja tervislikke tooteid õiglase hinnaga. Koostöö Rimiga sündiski tänu ühistele väärtustele ja eesmärkidele,” selgitas Devillers.
“Kuigi see võib tunduda probleem, mis pole Eestis nii oluline, on kahjuks toidu raiskamisel ka meie ühiskonnale ja keskkonnale laastav mõju. Nii maailmas kui Eestis on toidu raiskamine tõusutrendis ning seda on vaja muuta. Food4All äpiga näeb reaalajas, millised peatselt aeguvad tooted on Rimides saadaval. Alustame Tartu kauplustega, et näha, kuidas kliendid selle lahenduse vastu võtavad,” ütleb Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.
Devillers loodab, et äpiga liituvad peagi ka teised jaeketid nii Eestis kui mujal. “Toiduraiskamine on globaalne probleem ja meil on plaanis minna oma äpiga igale poole, kus meie teenuseid vajatakse,” kinnitas Devillers.
Kuidas see töötab?
Food4All äpist näeb reaalajas infot selle kohta, millised kaubad hakkavad peagi aeguma ning on poes parasjagu allahinnatud või pakkumisel. Klient saab ära märkida oma lemmiktooted ja saada nutiseadmesse teavitusi, kui need peaksid olema allahinnatud.
Äpist leiab laia valiku videoretsepte, nippe ja soovitusi, kuidas muuta oma toidulaud võimalikult keskkonnasõbralikuks ja tervislikuks ning säästa sealjuures raha. Samuti saab klient jälgida oma valikute mõju keskkonnale ning rahakotile.
Iga äpi alla laadinud kliendi kohta istutatakse maailma juurde üks puu. Ainuüksi 2021. aasta jooksul istutati tänu äpile 44 000 puud.
Suur mõju keskkonnale
Seni on suudetud päästa 18 protsenti toidust, mis oleks läinud prügikasti. “Selle mõju inimkonna CO2 jalajäljele on tohutu,” kinnitas Devillers. “Luksemburgis vähendasime koos jaekettide ja klientidega inimkonna CO2 jalajälge 273,6 tonni võrra.”
Devillers on teadlaste karmide hoiatuste kiuste optimistlik. “Sa ei pea olema Elon Musk või Jeff Bezos, et maailma muuta. Me kõik mõjutame seda, kuhu suunas maailm liigub, ja kõigil on võimalus selle heaks midagi ära teha,” rääkis Devillers. “Usun, et uute tehnoloogiate, ühise pingutuse ja heade inimeste abiga on võimalik olukord päästa.”
Rimi soodsate pakkumiste leidmiseks lae alla ja katseta Food4All rakendust (leiad rakenduse nimega F4A – Reduce Food Waste).