Rimi heitis punase kategooria kalad üle parda: poodidest saab osta vaid kestlikul viisil püütud kalu

Väikesekasvulised kalad on meie toidulauale jõudes suurema tõenäosusega täismõõduliseks saanud kui suurekasvulised kalad.Foto: Shutterstock

Kõik toitumisspetsialistid soovitavad oma toidulauale iganädalaselt kala tuua. Paraku ei ole mereandide olukord igal pool kiita, samuti mõjutavad keskkonda teatud püügiviisid ja kasvandused. Olukorra parandamiseks tasub süüa kestlikku kala. Mis see on ja kuidas see poest üles leida?

Eelista kohalikku kala

Kala valimisel tasub esimese asjana etiketilt järele vaadata, kust see pärineb. Teisest maailma otsast transporditud kala söömine ei ole kuidagi keskkonnahoidlik. Kui võimalik, söö Eestis või lähipiirkonnas püütud kala.

Eelistada tasub ka räime või kilu. Selleks on väga lihtne põhjus: need liigid on paremas olukorras kui suurekasvulised kalad ning väikesekasvulised kalad kasvavad täismõõduliseks kiiremini kui suurekasvulised. 

Kindlasti on mõistlik proovida erinevaid ja vahel ka enda jaoks uusi kalamaitseid. Varieerides oma oste, vähendame survet populaarsetele ja ülepüütud liikidele.

Abikäe ulatab kalafoor

Eestimaa Looduse Fond ja Maailma Looduse Fond on koostanud nii-öelda kalafoori, mis aitab tarbijal kindlaks teha, millised poeletil pakutavad kalad on püütud kestlikul viisil ja millised mitte. 

Kalafoor on tänuväärt ettevõtmine, sest aitab otsustada, milliseid kalu peaksime vähem või üldse mitte sööma. Toidupoodides kalafoori juhiseid ei leidu, kuid nendega saab tutvuda veebis ja hiljem poes kalaleti ees seistes juba tead, kas tegemist on kestliku kalaga või mitte. 

Keskkonnaantropoloog Joonas Plaani sõnul saab tarbija juba ainuüksi kalafoori põhjal langetada kestlikke valikuid. Oluline on siinkohal aga see, et õige ja hea kala üles leidmine ei pea olema pelgalt tarbija ülesanne – oluline roll on siin ka jaekettidel.

Rimi pakub klientidele ainult kestlikku kala

Kõige paremini on koostöö sujunud Rimiga, kes haaras kalafoori võimalusest kohe kinni. “Nad tõesti tulid kohe paati ja andsid mõista, et tahavad müüa kestlikku kala,” meenutab Plaan. 

Nii võeti ette Rimi kalatoodete nimekiri ning vaadati see põhjalikult läbi. Protsess kestis pool aastat, kuid selle tulemusel võttis Rimi kaubavalikust välja kõik kalad, mis jäid punasesse kategooriasse. “Rimi eemaldas valikust kalad, mis ei ole kestlikud ning mille püük mõjutab negatiivselt keskkonda,” räägib Plaan.

“Nende jaoks tähendas see seda, et valikust kadus või asendati kestlikega 13 protsenti kalatoodetest. Tegemist oli kaladega, kellel läheb looduses väga halvasti,” lisab Plaan. 

Teised jaeketid pole kalafoori ideega nii agaralt kaasa tulnud – sageli tuntakse muret selle pärast, et tarbija hakkab valikust eemaldatud liike igatsema.

Samas on sellistel aktsioonidel Plaani sõnul laiaulatuslikum mõju. “Rimi eemaldas toona valikust muuhulgas ühe Argentina rannikult püütud liigi ja maaletoojal polnud enam tulus seda liiki Eestisse tuua,” räägib Plaan. Liik kadus Eesti turult täielikult, mis tähendab, et päris suur samm sai sellega astutud, et ainuüksi üks jaekett vaatas oma kalatoodete valiku üle ning pakub tarbijale parimat võimalikku ja kestlikku kala.

Rimi sai Baltikumis esimesena tunnustatud sertifikaadi

Jätkusuutlikkus on Rimi jaoks väga oluline ning ettevõte on teinud järjepidevat tööd, mille vilju nüüd ka maitsta saab. Pärast enam kui aastat kestnud intensiivset tööd on saanud Rimist esimene jaemüüja Baltikumis, kes on saanud maailmas tunnustatud MSC/ASC CoC CFO sertifikaadi (MSC/ASC Chain of Custody Consumer Facing Organisation).

See tähenda, et kogu rimi värske ja külmutatud kala ja mereandide tarneahel alates kasvandusest või kalapüügist kuni Rimi poeriiuliteni vastab kõrgetele jätkusuutlikkuse standarditele.

Ostes sertifitseeritud tooteid, saavad kõik olla kindlad, et kala või mereannid on kasvatatud või püütud ja töödeldud vastavalt keskkonna- ja jätkusuutlikkuse nõuetele ja põhimõtetele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.