Just nüüd on parim aeg, et tuua oma toidulauale rohkem värvilisi köögi- ja juurvilju ja nautida Eestis kasvatatud toitu – aiamaad ja turuletid on head ja paremat täis. Rääkisime Rimi toitumisnõustaja Katri Merisaluga, mida võiks praegusel hooajal süüa ja mispärast on kasulik valida juurikad kodumaalt.
Mida head-paremat aiamaalt leiab?
Merisalu sõnul on praegu eelkõige juur- ja köögiviljade aeg. Ta toob neist välja peedi, pastinaagi, kõrvitsa, porgandi, kaalika, naerise ja sibulad – punane sibul, salatisibul ja tavaline valge sibul. “Praegusel hooajal on need viljad pungil väärt toitainetest, mis on kasulikud meie organsimile ja tervisele,” ütleb ta. Nimetatud juurikates on praegu talletunud kõik vajalikud mineraalained, mis on mullast saadud, ja meie saame neid pakkuda endale läbi juurviljade söömise.
Veel võib aiamaalt leida igasugu kapsalisi, nagu spargel-, lill- ja lehtkapsas ehk kale. “Kale annab lehti aiamaal tegelikult detsembrini välja. Eestlased võivad teinekord arvata, et hooaeg saab septembri lõpus või oktoobri alguses läbi, aga tegelikult saab kalet kasvatada kauem,” märgib Merisalu.
Merisalu soovitab süüa ka rohkem kaunvilju, nagu oad ja herned, mis on meie aiamaadel samuti just valmis saanud. Neil on mitu eelist – peale selle, et saame kaunviljadest kasulikku valku ja kuiudaineid, rikastavad nad ka mulda. “Enamik juurvilju, mis enne välja tõin, võtavad mullast mineraale ning suures plaanis muudavad mulla toitainetevaesemaks, seda eriti intensiivpõllumajanduses. Kaunviljad aga rikastavad mulda ja aitavad selle kvaliteeti taastada, mis on väga oluline.”
Kas töötlemise käigus võivad kasulikud ained kaduma minna?
“Mõned vitamiinid on temperatuuritundlikud, üks põhiline neist on C-vitamiin,” toob Merisalu välja. Seda saame värsketest aiaviljadest, näiteks paprika, petersell või Eestis ka kibuvitsamarjadest. Kuna aga viimaseid eriti poes ei müüda, siis on nende tarbimine kuidagi kaugeks jäänud. “Tavaliselt tuuakse välja ka apelsin ja sidrun, kuigi C-vitamiini kogus on värskes apelsinis väga väike võrreldes sellega, mida saame näiteks kahest supilusikatäiest hakitud värskest petersellist.”
Milleks eelistada kodumaist?
“Eesti kohalikke ja hooajalisi vilju võiks tarbida eelkõige seetõttu, et need on taskukohased. Teiseks sellepärast, et Eesti on maailmas üks puhtamaid riike – viimati olime õhukvaliteedi poolest maailma esikolmikus. Meil on puhas loodus ja puhas õhk. Ja kolmandaks võiks kohalikke juurvilju, puuvilju, marju ja hooajalisi vilju süüa, sest neil on väiksem keskkonna jalajälg,” ütleb Merisalu. “Seal on ikkagi vahe sees, kas vili tuleb teiselt poolt maailma lennukiga või lähed ja ostad selle naabertalunikult.”
Merisalu annab ka ühe hea ja lihtsa roa retsepti, mida praegusel ajal valmistada: viska ahju endale meelepärased juurviljad, näiteks porgand, pastinaak, peet, bataat, kartul ja maapirn, lisa valguks paar kanapoolkoiba, maitsesta soola ja pipraga ning küpseta 180 kraadi juures 25–30 minutit. Nii lihtsalt ja kiirelt valmibki üks hooajaline tervislik ja maitsev roog!