Teeme selgeks: mis on Toidukaart ja kes saavad seda kasutada?

Toidupakk asendub sel aastal Toidukaardiga, mis annab inimesele vabaduse valida enesele sobivaid toiduaineid ja esmatarbevahendeid.Foto: Shutterstock

Selle aasta sügisest võetakse Rimi kauplustes üle Eesti kasutusele Toidukaart, millega saab soetada endale sobivaid toiduaineid ja esmatarbevahendeid. Rimi Eesti formaadijuht Jelena Litvinovitš ning sotsiaalministeeriumi esindaja Aire Johanson räägivad, kuidas seda kasutada ning miks selline vahend loodi. 

Toidupaki asemel

Seni said puudust kannatavad inimesed neli korda aastas kindlaksmääratud sisuga toidupaki, kus olid valdavalt kauasäilivad tooted, nagu kuivained või konservid. “Kuna inimeste maitse-eelistused on väga erinevad ja järjest rohkem esineb ka erinevaid toidutalumatusi, siis oli toidupakkide sisu kohta aeg-ajalt nurisemist,” ütleb Johanson. “Peale selle on toidupakkide jagamine ning komplekteerimine kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajatele ja Toidupangale mahukas lisatöö,” lisab ta. 

Seetõttu asendub toidupakk sel aastal Toidukaardiga, mis annab inimesele vabaduse väärikalt valida enesele sobivaid toiduaineid ja esmatarbevahendeid. “Toidukaardi pilootprojekti esimesest kokkuvõttest on näha, et väga palju osteti näiteks värsket puu- ja juurvilja, piimatooteid ning liha. Seega kasutasid abisaajad toetust eesmärgipäraselt ehk enesele ja oma perele mitmekesise ja täisväärtusliku toidu ostmiseks ja valmistamiseks,” märgib Johanson. 

Abi saamiseks peaks inimene pöörduma kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole, kes siis abivajadust hindab. Meeles tuleks pidada, et Toidukaardi kättetoimetamisel küsitakse isikut tõendavat dokumenti. 

Soodne ja mitmekesine toidukorv

Kui Toidukaarti nutikalt kasutada ning minna poodi “õigel ajal”, siis on võimalik saada üsna odav ja mitmekesine toidukorv. Näiteks on igal esmaspäeval seenioritele kõik tooted –10%, reedeti on kõigile 15% soodsamad puu- ja juurviljad, sünnipäevalastele kehtib soodustus –10% ning õhtuti hinnatakse kuni 50% alla sama kuupäevaga tooted. 

Johanson toob välja, et ostetud toiduabi pakkide (sh Rimi Toidukaardid) saajate arv on viimasel kahel aastal olnud vahemikus 25 000 – 36 000. Sihtrühma kuulub majanduslikult raskes olukorras olev füüsiline isik või leibkond (vanem/hooldaja ja samal pinnal elavad lapsed). 

Paljud kohalikud omavalitsused jagasid Rimi poolt neile toimetatud Toidukaardid ise abivajajatele edasi, Tallinnas vastutas toidukaartide kättetoimetamise eest Rimi. 

Rimi Eesti formaadijuht Jelena Litvinovitš ütleb, et Toidukaardi kasutamine on lihtne ja mugav – põhimõtteliselt meenutab see pangakaardi kasutamist. “Kaardi summat ei pea ühe ostuga kulutama, vaid seda saab kasutada samas kvartalis, kuni kogu summa on ära kasutatud. Kui ostusumma ületab kaardil oleva summa, saab puuduoleva summa tasuda isikliku pangakaardi või sularahaga,” toob ta välja. 

Kaardi jääki saab kontrollida mitmel viisil: ostutšekilt, iseteeninduskassas või tavakassas. Soovitatav on kasutada ka Rimi kliendikaarti, millega kaasnevad erinevad soodustused. 

Sotsiaalne vastutus

“Rimi kauplused on alati pannud suurt rõhku sotsiaalsele vastutusele ning nõrgemate ühiskonnaliikmete abistamisele. See pühendumus on teinud Rimist Eesti suurima toiduannetaja, andes pea poole Toidupanga annetustest,” ütleb Litvinovitš. “Koostöö riigiga on Rimi jaoks uudne, kuid äärmiselt huvitav väljakutse. See samm näitab, et äriettevõtted võivad leida uusi viise, kuidas oma oskusi ja ressursse ühiskonna heaks rakendada.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.