Naiivne on arvata, et inimkond sellest nädalast kogu oma olemust ja käitumist muutma hakkab. Suure võiduna esitletav fossiilkütustest loobumise lubadus ei ole lubadus, vaid sõnad ühest ümmargusest lausest. See võimaldab naftariikidel veel pikka aega teenida segamatult tulu maavaradelt, mida on vaid neil, kuid millest tekkiva reostuse mõju teeb kahju kõigile.
Enneolematu edu versus totaalne läbikukkumine – nii äärmuslikud on ajakirjandusest, poliitikute, aktivistide ja lobigruppide teadetest läbi käinud hinnangud Dubais lõppenud COP28 kliimakonverentsi tulemustele. See on niisuguste konverentside puhul tavapärane. Kõigil on natuke õigus. Keegi ei suuda adekvaatselt hinnata seda, mida pole veel olemas, ehk kasu, mis konverentsi otsustest aastakümnete jooksul reaalselt tekib.
“Probleem, mida kliimakonverents lahendama kogunes, jäi lahendamata, sest ühtegi konkreetset kohustust naftatootjad endale ei võtnud. Periood 2050. aastani saab olema keeruline eelkõige neile, kes taluvad süsinikuheitmete vaevalise vähenemisega kaasnevat kahju, aga mitte naftatootjatele.”
Rohegeeniuse vastutav toimetaja Ivar Soopan
Üks võimalus on lasta paberile pandud teksti hinnata eri valdkonna esindajate kaudu. Seegi on libe tee. Igaüks seisab oma posti otsas ja hõikab enda loosungeid. Samas ei saa neid kõrvale jätta. Toon mõne näite, enne kui asja tuumani jõuan.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.