Loendus: Pirita jõest rändab merre üle 10 000 lõhe noorkala

Pirita jõgi. FOTO: SANDER ILVEST / POSTIMEES / Scanpix

Pirita jões käib noorkalade loendus, mis näitas, et 2021. aastal ujus Pirita jõest merre 10 437 lõhe noorkala.

„Igal kevadel paigaldatakse Pirita jõkke mõrd, et loendada laskuvaid lõhesid. Mõrra suuava jääb ülesvoolu ja püüab nii jõest kinni merre laskuvad kalad. Teadlased loendavad need üle ja lasevad siis jõkke tagasi. Eesmärk on lõheliste kudemise õnnestumise hindamine Pirita jões,” selgitas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Mõrra on paigaldanud eripüügiloa alusel TÜ Eesti Mereinstituut.

Mereinstituudi ihtüoloog Martin Kesler täpsustas, et Pirita jõgi on ainuke jõgi Eestis, kus mereinstituut merre rändavaid lõhe ja meriforelli noorkalu mõrraga loendab. Seda on tehtud alates 2006. aastast. 

„Pirita jões läheb lõhel praegu hästi ja seepärast kalakasvanduses ettekasvatatud noorkalu Pirita jõkke enam ei asustata,” selgitas kalateadlane. Igal kevadel peaks Pirita jõest merre rändama kõige rohkem 11 900 lõhe noorkala. Eelmisel aastal rändas mõrraloenduse kohaselt merre 10 437 lõhe noorkala. „See tähendab, et Pirita jõe lõhe asurkond on jõudnud jõe kandevõime lähedale,” nentis Kesler. 

Üldiselt on Pirita jões lõhel vaba ligipääs koelmutele ja need on hea kvaliteediga. Lõhe arvukuse kujunemisel on võimalik ohutegur, kui palju Tallinna Vesi Vaskjala paisu juures vett jõest ära võtab.

„Lõhe ja ka teiste kalade arvukuse suurendamiseks on Pirita jõele Narva maanteest umbes kilomeeter ülesvoolu rajatud koelmuid juurde. Lisaks on Vaskjala ja Kose paisule tehtud kalapääsud,” ütles Kesler.

Liinati sõnul on Pirita jõe ökosüsteemi seisundi parandamiseks viimastel aastatel jõe suudmealal pilliroogu niidetud ja jõge puhastatud. „Kui pilliroog lä­heb aina tihedamaks, muutub see kaladele sobimatuks ja osa kalaliike ei pääse enam kudema,” märkis linnaosavanem. „1970. aastatel suri lõhe Pirita jõest välja ning on hea meel, et lõhepopulatsioon on jõkke tagasi tulnud, aga see on aastatepikkuse töö tulemus,” lisas ta. 

Pirita jõgi on 106,9 kilomeetrit pikk ja selle alamjooksul on jõe org kaitstud Pirita jõeoru maastikukaitseala koosseisus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.