Loodusfestival kutsub juunikuiseks loodusvaatluste maratoniks vaatlusalasid registreerima

Foto: Loodusvaatluse maraton

Järjekorras neljas üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 12.–13. juunil. Maratonil osalemine võimaldab kodukoha või mõne muu paiga loodust paremini tundma õppida ning loodusteadlaste ja -kaitsjate töö jaoks andmeid koguda. Kõik huvilised, kes soovivad maratonil oma vaatlusalaga osaleda, saavad ala registreerida 4. juunini.

Valitav ala võib olla kõikidele huvitatutele osalemist võimaldav avalik koht, aga ka eramaa pere- ja sõpraderingis looduse avastamiseks. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda – ainult nii jõuavad tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali ja saavad osaks maratonil kogutud andmetest.

“Vaatlusala registreerimine annab võimaluse selle paiga elurikkust lähemalt tundma õppida. Paljudele on maratoni korraldamisest kujunenud iga-aastane traditsioon. Mõned kaardistavad oma koduaia liike, teised korraldavad avalikul rohealal juhendatud vaatlusretki. Lähenemisi on erinevaid,” rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Neljandat aastat järjest toimub loodusvaatluste maraton ka Raplamaal Kuusikul, kus loodushuvilised kogukonnaliikmed kohaliku mõisapargi elurikkust kaardistavad. Vabatahtlikud on nii loodusetundjate juhendamisel kui ka iseseisvalt igal aastal vaadelnud mitusada liiki, aga avastamisrõõmu jagub endiselt. “Loodusvaatluste maratonist on Kuusikul kujunenud kevade lahutamatu osa. Sel aastal võtame sõna otseses mõttes luubi alla ka samblad, mis on eelmistel aastatel suurema tähelepanu alt välja jäänud,” ütles Kuusiku vaatlusala eestvedaja Jüri Kõiv.

Loodusvaatluste maraton on harrastusteaduse ettevõtmine, mille puhul kasutatakse rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. Kindlal alal ja ajavahemikul, tavaliselt 24 tunni jooksul, tuvastatakse loodushuviliste ja teadlaste koostöös nii palju eluslooduse liike kui võimalik. Eestis on vaatlusmaratoni peakorraldaja Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad on Linnuvaatleja, mitmed loodusharidust edendavad asutused ja vabatahtlikud üle Eesti. Loodusvaatluste maraton on osa seitsmendat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.

2020. aastal oli maratonil 32 vaatlusala, kus tehti kokku 4600 loodusvaatlust. Maratoniga seotud sündmustel osales üle 250 inimese. Aastal 2018 tunnustas Eesti Teadusagentuur loodusvaatluste maratoni teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. 2019. aasta alguses sai üle-eestiline ettevõtmine tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateona.

Loodusfestivali koduleht: loodusfestival.ee
Loodusfestival Facebookis: www.facebook.com/loodusfestival/
Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.