Detsember oli pikaajalisest keskmisest jahedam ja kuivem

F: Pixabay

Detsembrikuu esimesel poolel valitses aastate keskmisest jahedam ilm, kuu teisel poole aga soojem ilm.

Detsembri esimene kolmandik oli külm. Eesti keskmine õhutemperatuur oli -7,2 °C, pikaajaline keskmine ehk norm +0,1 °C, 2022. aastal -3,8 °C, selgub keskkonnaagentuuri kokkuvõttest.

Alates 1922. aastast on detsembri esimene kolmandik veel külmem olnud kuuel aastal. Sama jahe oli detsembri esimene kolmandik 2001. aastal. Kuu keskpaigas pööras sulale ja nii teine kui ka viimane kolmandik olid pikaajalisest keskmisest soojemad.

Kuu kõige madalam temperatuur -23,3 °C mõõdeti 6. detsembril Jõgeval. Kõige soojem oli aga 19. detsembril, kui Vilsandil mõõdeti 7,6 °C sooja. Eesti keskmine õhutemperatuur oli -2,5 °C (norm -1,0 °C). 

Sademeid oli Eesti keskmisena kuu lõikes normist vähem. Peamiselt sadas kuu teises pooles. Kõige sajusemad paigad olid Ruhnu ja Kunda, kus sadas pikaajalisest keskmisest enam. Kõige vähem sai sademeid Kuusiku, kus sadas vaid pool kuu normist. Eesti keskmine sademete hulk oli 47 mm (norm 51 mm).

Lund jagus kuu keskpaigani rohkelt. Kõige paksem oli lumikate Jõhvis, kus 15. detsembril oli 39 cm lund. Kuu keskpaigas saabunud sula kahandas lumikatet väga kiirelt ja saartel ning Kesk-Eestis sulas see täielikult. Detsembri viimasel päeval oli kõige enam lund endiselt Jõhvis – 22 cm.

Päikest oli detsembris vähevõitu. Kõige päikeselisem koht oli Jõhvi (23,5 tundi) ja kõige sombusem Pärnu (3,8 tundi). Päikest paistis Eesti keskmisena 12,3 tundi ehk 58% normist (norm 21,0 tundi).

Vaata ka kuukokkuvõtte videot:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.