Kambodžas püüti maailma suurim mageveekala

Maailma suurim mageveekala astelrai. Foto: Chhut Chheana / Wonders of the Mekong via AP / Scanpix

Kalamees püüdis Kambodžas Mekongi jõest maailma suurima seni registreeritud mageveekala, kelleks oli 300 kilo kaalunud astelrai, teatasid teadlased.

Hiiglaslik astelrai oli ninamikust sabani mõõdetuna neli meetrit pikk ning ta lasti pärast kala käitumist registreerivate seadmete paigaldamist vette tagasi. 

Senini oli maailma suurim teadaolev mageveekala 2005. aastal Tais samuti Mekongi jõest püütud 293 kilo kaalunud hiidsäga, teatas Ühendriikide rahastatud projekt Wonders of the Mekong.

Kambodža põhjaosa Stung Trengi provintsist püütud astelrai kaalub kaks korda nii palju kui keskmine rannikugorilla, märkisid eksperdid. 

“20 aasta jooksul kuue kontinendi jõgedes ja järvedes leiduvate hiigelkalade uurimise puhul on see suurim mageveekala, keda oleme kohanud või mis on üle maailma dokumenteeritud,” ütles projekti Wonders of the Mekong juht kalabioloog Zeb Hogan teisipäeval.

Uurijad panid astelraile enne vette tagasi laskmist külge heliseadme, mis võimaldab tema käitumist paremini jälgida. 

Eelmisel kuul püüdsid kalurid samas provintsis 180 kilo kaalunud astelrai. 

Mekongi jões leidub enam kui 1000 kalaliiki ning astelrai pole nende hulgas ainus hiiglane. Ka hiidsäga ja saagkala võivad kasvada kuni kolme meetri pikkuseks ning kaaluda kuni 270 kilo. 

Teadlaste sõnul ohustavad Mekongi elukeskkonda kõige enam plastjäätmed ning kalurite maha jäetud võrgud. 

Mekongi jõgi saab alguse Tiibetist, voolab põhiliselt läbi Hiina Yunnani provintsi ning läbib enne suubumist Lõuna-Hiina merre ka Tai, Laose, Myanmari, Kambodža ja Vietnami.

Keskkonnakaitsjad on väljendanud pikka aega muret Mekongi jõele rajatavate tammide pärast, mis vähendavad kalavarusid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.