Torm on põhjustanud hulganisti kahju ja ohuolukordi: uppumisohus inimesed, tulekahjud, murdunud puud

Foto: Pixabay

Tugev tuul tähendas palju tööd päästjatele. Peamised väljakutsed olid seotud teedele või elektriliinidele langenud puudega. Langevate puude või lendavate liiklusmärkide ja muu prahi tõttu said kahjustada ka mitmed sõiduautod üle Eesti. 

„Paraku said tormi tõttu viga ka inimesed. Pärnumaal kukkus murdunud puu peale meesterahvale. Kiirabi reageeris kõrgeima prioriteediga ja abivajaja viidi haiglasse. Harjumaal tabas tugev tuuleiil üht jalakäijat nii äkitselt, et naisterahvas kukkus ning tuli samuti kiiresti haiglasse viia,“ ütles häirekeskuse kriisijuht Janek Murakas Murakas.

Esmaspäeval sai häirekeskus ka mitmeid teateid õnnetustest veekogudel. „Peamiselt vajasid abi inimesed, kes olid madratsite, ujumisrõngaste, parvede, kummipaatide või SUP-laudadega tuulega triivima läinud. Ujuvvahendiga kaob kontroll kergesti ja nii võib see triivida sadade meetrite kaugusele rannast. Õnneks lõppesid need olukorrad õnnelikult ja kõik hädasolijad said kaldale,“ lisas kriisijuht.

Tartumaal Saadjärvel sattusid esmaspäevases tormis hätta kuus inimest, kes kõik jõudsid päästjate ja kohaliku elaniku abiga õnnelikult tagasi kaldale. 

Kell 13.36 vajasid kummipaadiga sõitjad Saadjärve külas tugeva tuule tõttu järvel abi. Päästjad tõid oma paadi ja jetiga järvelt ära neli inimest, kaks inimest aitas kohalik elanik oma paadiga ära tuua, teatas Lõuna päästekeskuse pressiesindaja BNS-ile. 

Päästjad keelasid seitsmel inimesel aerulauaga järvel sõitmise.

Ükski päästetutest päästevesti ei kandnud. Päästjad tegid aerulaudadega sõitjatele ja laudade rentijale selgitustööd, et keegi enam tugeva tuule tõttu järvele ei läheks, sest aerulauaga sõitmine oli muutunud väga ohtlikuks.

Viimsis sattus aga uppumisohtu kai ääres seisev vana laev. Eile kell 11.20 sai häirekeskus teate, et Miiduranna sadamas on kreeni vajunud 20-meetrine vana puidust laev. Alus oli lekkima hakanud ning sattunud uppumisohtu. Päästjad kasutasid kaht mootorpumpa ning pumpasid laevast vee välja. Ühtlasi teavitati olukorrast ka laeva omanikku.

Lõuna päästekeskus sai tormi tõttu ligi sada väljakutset

Möödunud ööpäeval oli Lõuna päästekeskuse päästjatele kokku 98 väljakutset tormituulest tingitud ohtude likvideerimiseks.

Enamasti tuli päästjatel eemaldada sõiduteele või elektriliinidele langenud puid. Mõnel juhul olid jõudnud elanikud ise murdunud puu sõiduteelt eemaldada. 

Ühel juhul jäid Ülenurme alevikus murdunud männipuu alla kaks sõiduautot.

Enim väljakutseid oli Tartumaale, kokku 23, Viljandimaal vajati tormi tõttu päästjate abi 19 korral ja Võrumaal 18 korral.

Lääne päästjad said tormi tõttu üle 80 väljakutse

Möödunud ööpäeval reageerisid Lääne regiooni päästjad tormikahjude likvideerimisele 82 korral.

Enamik väljakutseid oli seotud teedele ja elektriliinidele murdunud puudega. Kõige enam väljakutseid oli Raplamaal, kus päästjad sõitsid välja 28 korral.

Lisaks teede vabastamisele aitasid päästjad Kehtna alevikus katuselt lahti kistud antenni kinnitada ning Maidla külas võttis tuule alla telk, mis ligi nelja meetri kõrgusele voolukaabli külge lendas ning sinna rippuma jäi.

Suurima väljakutse pakkus Raplamaal Lipa-Lipametsa tee puhastamine, kus teele langes korraga terve talvevaru küttepuid. Päästjad eemaldasid kümmekond puud ning vabastasid tee liikluseks.

Kell 18.08 kutsuti päästjaid appi Pärnu jões ujuvatele inimestele. Kaks inimest olid ujuma läinud ning ei suutnud enam kaldale tagasi ujuda. Kaldalolijad aitasid hätta sattunud kaldale ning kiirabi toimetas ühe kannatanu haiglasse. 

Kell 15.21 kiirustasid päästjad Lääne-Nigula valda Männiku külla, kus oli põlema süttinud maastik ja põõsastik. Tugev tuul oli põlengukolded laiali pillutanud ning põleng levinud seetõttu ligi 200 meetri pikkusele alale. Päästjad kustutasid põlengu kella 16.40ks.

Kell 19.18 teavitati päästjaid maastikupõlengust Pürksi külas. Tormi tõttu oli purunenud elektriliin ning süüdanud liini all olnud oksad. Tulekahju likvideeriti kell  21.14.

Pärnumaal reageeriti puude eemaldamisel 18 korral, Läänemaal 15 ning Saaremaal kümnel korral. Järvamaal läks päästjate abi vaja kaheksal ning Hiiumaal kolmel korral, et eemaldada teedel või elektriliinidele langenud takistusi. 

Päästjad hoiatavad, et torm ei ole veel raugenud. Kui veel esmaspäeval oli tormituule tõttu nii mõnegi maakonna kohal üleval kõrgeim ehk kolmanda taseme ilmahoiatus, siis teisipäevaks andis keskkonnaagentuur kogu Eestile esimese taseme hoiatuse. 

Esimese taseme hoiatus tähendab, et ilm võib teatud olukordades olla ohtlik. Sealjuures tuleb arvesta sellega, kui elanike tegevus on ilmast mõjutatud, samuti tuleb jälgida edasist ilmaprognoosi.

Prognoosi kohaselt tugevneb teisipäeva hommikupoolikul kagu- ja lõunatuul sisemaal puhanguti 15-17, Lääne-Eesti saartel ja rannikul kuni 23 m/s.

Elektrilevi on taastanud elektriühenduse rohkem kui 40 000 kliendil

Elektrilevi on ööpäevaga elektrivarustuse taastanud rohkem kui 40 000 kliendil ja tööd jätkuvad suurendatud jõududega – Elektrilevi kriisikomisjon koguneb iga kolme tunni tagant. Ennelõunal oli elektrita ligi 13 000 klienti.

„Meie jaoks on prioriteet võimalikult kiiresti rikked likvideerida ja oleme suurendatud jõududega tööl kahes vahetuses. Kuna torm on öö jooksul kogunud veel jõudu, siis on uusi rikkeid juurde tulnud üle Eesti ja tuleb veel. Tugevad tuuled ja äike kahjuks aeglustavad rikete lahendamist, kuna sellistes tingimustes on see eluohtlik. Paneme ka inimestele südamele, et kõiki hoiatusi järgida ning hoiduda ka katkistest elektriliinidest kuna see on eluohtlik,“ lausus Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm.

Tormituuled ja äike põhjustavad palju kahju ning toovad kaasa ka ulatuslikke elektrikatkestusi. Elektrilevi brigaadid teevad tööd rikete kõrvaldamisel kahes vahetuses üle Eesti. Kuid äikesetormid võivad rikete lahendamise aega pikendada, kuna siis on eluohtlik elektritöid teha ja inimeste ohutus on kõige olulisem. Samuti palub Elektrilevi kõikidel elanikel katkenud elektriliinidest eemale hoida, kuna need on eluohtlikud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.