Jaanuari viimasel nädalavahetusel toimub talvine aialinnuvaatlus

Foto: Pixabay

Juba 15. korda toimub Eesti suurim linnuvaatlus, kus kaasalöömiseks tuleb vabalt valitud päeval 26.–28. jaanuarini ühe tunni jooksul vaadelda koduaias tegutsevaid linde.

Vaatlejal on tarvis kirja panna kõik kohatud linnuliigid ning iga liigi puhul suurim korraga nähtud isendite arv. Eesti Ornitoloogiaühing palub vaatlustulemused esitada esimesel võimalusel, aga hiljemalt 2. veebruariks elektroonilise ankeedi kaudu lehel www.eoy.ee/talv.

„Talvisest aialinnuvaatlusest võtab igal aastal osa paar tuhat huvilist, mis teeb sellest meie kõige populaarsema linnuvaatluse ja harrastusteaduse algatuse,“ ütles koordinaator Aarne Tuule. „Aastast aastasse märkavad vaatlejad kõige enam rasvatihaseid, keda kohatakse peaaegu kõigis vaatluspaikades ja kes annavad ka suurema osa lindude koguarvust. Esikolmikus on alati ka põldvarblane ja rohevint,“ andis Tuule vihje liikide kohta, keda on suur tõenäosus näha.

Eesti Ornitoloogiaühing loosib talvisel aialinnuvaatlusel osalejate vahel välja kaks lindude toidumaja ja kümme linnukalendrit.

Täpsed juhised, määramisabi ja varasemad tulemused leiab lehelt www.eoy.ee/talv.

Talvine aialinnuvaatlus toimus Eestis esimest korda 2010. aastal. Mullu osales 2341 linnusõpra, kes kolme vaatluspäeva jooksul loendasid kokku 47 945 lindu 65 liigist.

Talviste aialindude vaatlemine aitab paremini tundma õppida toidumaja või aeda külastavaid linde ning aitab ornitoloogidel saada teavet aialindude arvukuse muutuste ja nende võimalike põhjuste kohta.

Talvist aialinnuvaatlust korraldab Eesti Ornitoloogiaühing, toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.