Eesti metsaomanikud ei välista lätlaste eeskujul tänavatele tulemist

Foto: Pixabay

Läti erametsaomanikud kogunevad täna Riias, et protestida laienevate looduskaitseliste piirangute ja ebaõiglaste kompensatsioonide vastu. Eesti Erametsaliidu juhatuse esimehe Ants Eriku sõnul ei välista Eesti metsaomanikud lõunanaabrite eeskuju järgimist.

Läti erametsaomanikud seisavad silmitsi uute looduskaitseliste piirangutega, mis hõlmavad plaanide järgi enam kui 70 000 hektarit erametsa. Õiglasi kompensatsioone piirangute talumise eest metsaomanikele aga ei pakuta.

Seetõttu on Läti metsaomanikud otsustanud koos tehnikaga Riias tänavatele tulla. Toetuseks liituvad metsaomanike protestiaktsiooniga ka põllumehed ja metsatööstuste esindajad.

Protestiaktsiooni peakorraldaja Läti erametsaomanike esindusorganisatsiooni juhi Arnis Muiznieksi sõnul tullakse tänavatele liikmete soovil. “Looduskaitse korraldus Lätis ei ole mõistlik ega õiglane. Viimane avalikustatud plaan laiendada kaitsealasid enam kui 70 000 hektaril erametsades oli viimane piisk karikas,” rääkis ta ja rõhutas, et metsaomanikud ei ole looduskaitse vastu. “Metsaomanikud on looduse kaitsmise poolt, kuid ei ole valmis seda koormust vaid enda kanda võtma. Selline ootus riigi poolt ei ole õiglane,” lisas Muiznieks.

Eesti Erametsaliit avaldab lätlastele toetust. Liidu juhatuse esimehe Ants Eriku sõnul on ebaõiglaste piirangute vastu protestimiseks Toompeale kogunemise soovi avaldatud ka Eesti metsaomanike seas.

“Me kindlasti ei välista sellise sammu astumist. Ka meie tunneme, et piiranguid tuleb üha juurde, kuid õiglased ja kohesed hüvitised puuduvad. Kohustus Eesti loodust hoida ja säästa ning selle hoidmise eest maksta lasub kogu ühiskonnal, mitte ainult maaomanikel, kes on oma vara loodushoidlikult majandanud,” lausus Erik.

Ta lisas, et looduskaitse eesmärk ei saa olla eraomandi likvideerimine. “Kui soovitakse erametsa kaitse alla võtta, peab ühiskond olema valmis midagi ka vastu andma. Olgu see siis rahaline hüvitis või mõni metsatükk riigi majandusmetsast. Omanikelt ei saa võtta ōigust olla omanik.”

Lätis on umbes 130 000 erametsaomanikku kellele kuulub pool kogu Läti metsamaast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.