Praegu on paras aeg oma mets üle vaadata ja üraskihooajaks valmistuda

Kuuse-kooreüraski vastsed ja nukud. Foto: Keskkonnaagentuur

Metsaomanik saab oma metsas üraskikahjustusi vähendada ja ennetada. Kuuse-kooreüraski hooaja alguseni on küll veel mõned kuud, kuid just nüüd on paras aeg metsaomanikel oma metsas ringi vaadata pilguga, kas sealt ehk ka miskit üraskile meelepärast on leidunud.

Kuuse-kooreüraski lendlus hakkab sõltuvalt ilmadest tavaliselt aprilli lõpupoole, kuid hooajaks tasub valmistuma hakata juba praegu. Seniks kuni ürask alles talvitub, tasub metsaomanikul tutvuda üraskikahjustuste juhendmaterjaliga Keskkonnaportaalis ning teha jalutuskäik endale kuuluvas metsas.

Metsas käies tasub kaardistada sügise või talve jooksul tormi poolt heidetud või lume murtud kuused, mida saab kasutada üraski sigimisperioodil püünispuudena. Samuti peaks nüüd olema äratuntavad ka värskelt kuivanud või kuivama hakanud kuused, mis viitavad reeglina kuuse-kooreüraski kahjustuskoldele. 

Kõige efektiivsemaks kuuse-kooreüraski tõrjemeetodiks on püünispuude langetamine ja õigeaegne metsast äravedu koos tormi- ja lumemurru puudega. Keskkonnaagentuuri metsaosakonna juhata Taivo Denksi sõnul on just lähinädalatel õige aeg püünispuud langetada.

“Püünispuudeks valitakse vigastatud, nõrgestatud või kasvus alla jäänud kuused eelmise aasta kahjustuskolde lähedusest. Püünispuude koha valikul tuleb arvestada kindlasti sellega, et veel sama aasta kevadel tuleb püünispuud mõne nädala jooksul pärast nende asustamist metsast saeveskitesse töötlemiseks välja vedada,” ütles Denks. 

Hoia oma metsal silma peal! 

Kui mets on saanud üraskikahjustusi, siis märgi kahjustatud metsa asukoht ka Loodusvaatluste äpis. Nii saab üraskikahjustuste levikust parema ülevaate. Vaatluse lisamisel märgi arvukuse juures kahjustatud puude hinnanguline arv või määra nende ohtrus. Lisa ka foto kahjustatud puudest või üraskite tegutsemisjälgedest. Vajadusel korrigeeri vaatluse asukohta enne vaatluse esitamist viimases etapis.

Vaata kuuse-kooreüraski kohta lisainfot ja juhendmaterjale keskkonnaportaalist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.