Riigimetsa raiemaht väheneb sujuvalt

Raie riigimetsas.Foto: Mihkel Maripuu/Scanpix

Kliimaminister kinnitas perioodiks 2024–2028 uuendusraiete pindalaks riigile kuuluvas metsas 47 727 ha.

Võrdlusena oli aastateks 2023–2027 määratud uuendusraiete mahuks 49 348 ha, mis sisaldab ka  üraskikahjude likvideerimiseks määratud pindala. Ka sel korral on raiemaht väiksem RMK soovitud pindalast.

„Raiemaht väheneb meie kavatsuste järgi ajas sujuvalt, RMK annab oma kavadest sektorile ette teada sada aastat,” ütles kliimaminister Kristen Michal. “Sujuv langus tagab kindluse looduskaitsele ja tööstussektorile pika ettenähtavuse koos võimalusega teha investeeringuid kõrgema lisandväärtusega tootmisesse. Iga-aastased hüplikud raiemahtude muutused tekitavad ühiskonnas ebakindlust ja ei võimalda ka RMK-l rakendada pikaajalisi plaane säästlikuks metsamajandamiseks, elurikkuse suurendamiseks ning teiste ühiskonna poolt oodatud eesmärkide täitmiseks.”

Praegu kinnitatakse raiemaht igal aastal viieks aastaks. Pikemaajalisem kava sätestatakse pärast avalikku debatti kliimaseaduse väljatöötamisel. Lisaks on kavas algatada seadusemuudatused, et tulevikus määratakse raiemaht pikema perioodi peale, seejuures arvestades ka metsa süsiniku sidumise võimet, luues võimalused selleks, et iga puiduühikut väärindataks võimalikult kõrgelt.

Raiete optimaalse pindala riigimetsa majandajatele on kooskõlastanud keskkonnaagentuur. Vastavalt metsaseadusele määrab kliimaminister iga aasta 1. detsembriks Riigimetsa Majandamise Keskuse järgneva viie aasta optimaalse uuendusraie pindala. Varasema, 2023-2027. aasta raiemahu, kinnitas toonane keskkonnaminister Madis Kallas selle aasta veebruari lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.