Kümme imelihtsat asendust erifunktsiooniga köögividinatele

Tavaline klaas on suurepärane küpsisevorm.Foto: Shutterstock

Nüüd, kus on aega kodus passida, avastavad paljud meist kokanduskunsti maailma. Kui pere aga muidu nii palju süüa ei valmista või on hiljuti kolinud uude koju, võib tunduda, et mõnest tarvikust jääb puudu. Ei tasu meelt heita, sest paljud eritarvikud saab jätta ostmata ning kasutada käepärasemaid lihtsamaid asju.

Küpsise- ja pirukatainavormid

Tavaliselt kasutatakse näiteks pelmeenitaina, küpsiste ja pirukataina välja lõikamiseks eraldi metall- või plastikvorme. Sama töö teevad hõlpsasti ära klaasid ja kausid sõltuvalt sellest, mis suurust vaja on. Näiteks veinipokaaliga pelmeenitainasse vajutades saab täpselt õige suuruse. Muidugi, siinkohal on mõeldud ikkagi klassikalist pokaali, mitte päris liitrist, mille juurde käib tavaliselt lause: “Mu arst ütles, et üks pokaal veini päevas on okei.”

Tainarull

Tainarulli asemel saab kenasti kasutada ümmargust pudelit. Esimesed rullimised võivad rasked tunduda, aga sellega harjub kiiresti ära. Ja kui keegi veidralt vaatab, siis võib moka otsast poetada: “Meie kodus valmistatakse pelmeene ikkagi parima veinipudeliga.”

Tsitrusepress

Tsitrusepressi asemel võib mahla pooleks lõigatud tsitrusest välja pigistada kahvlit selle viljalihasse surudes. Viljaliha tükkide ja seemnete eemaldamiseks saab need kas kahvliga välja koukida või hoopis valada mahla läbi sõela. 

Küüslaugupress

Küüslaugupressi puhastamine on õudus kuubis. Selle asemel vajuta noa lameda osaga küüslaugule. Nii saab sellelt koore kergesti eemaldada. Seejärel haki küüslauk lihtsalt ära. See võtab oluliselt vähem aega kui pressi küürimine ja puhtaks nokkimine.

Kausikate

Mõne toidu hoiustamiseks võib olla tarvis toidukilesarnast materjali nagu korduskasutatav silikoonkate või mesilasvahast säileriie. Paljude asjade puhul töötab aga lihtsalt kausi katmine taldrikuga. Muidugi tasub sellega olla ettevaatlik, kui kodus on väikesed lapsed, kellel on kombeks käia külmkapiretkedel.

Kirsikivi eemaldaja

Mõnedele meeldib kirsikivide kiireks eemaldamiseks kasutada pudelit ja toidupulka. Kirss pannakse pudelisuule ning kivi vajutatakse sellest pulgaga välja. Muidugi tuleb siin vaadata, et kuidas pudelisuu ja kirsid omavahel sobivad. Vahel võib olla hea lahendus kitsama suuga lehter. Samas saab töö tehtud ka noaga.

Pudeliavaja

Aseta lusikavars metallkorgi alla ja lükka. Kork peaks pudelil otsast lendama.

Variante on muidugi rohkem nagu alumisest videost näha:

Vispel 

Vispli asemel saab hõlpsasti kasutada kahvlit. Sellega võib isegi munavalged vahule kloppida

Vahukoore vahustamiseks sobib hästi ka selle kinnises anumas loksutamine.

Konservi avamine 

Kui tööriistu pole, siis konservi saab avada hõõrudes seda vastu kivi. Vaata täpsemat juhist alumisest videost:

Teine variant on kasutada lusikat. Kõigepealt tuleb lusikaga vastu konservi hõõruda, et seda pehmemaks muuta ning siis lusikas metallkaanest järjest läbi vajutada.

Kõiksugu erilised lõikamistööriistad

Inimestele üritatakse müüa maha eraldi tööriistu iga puu- ja juurvilja lõikamiseks ja hakkimiseks. Need on erivajadustega inimestele kindlasti kasulikud, kuid terve inimene saab nendeta kenasti hakkama. Vaja on vaid noaoskusi. Kui tunned end ebakindlalt, siis internetist leiab rohkelt lihtsaid videoid ja juhiseid. Need aitavad säästa raha ja ruumi kõiksugu kola arvelt. Head hakkimis- ja lõikamisoskused avaldavad alati muljet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.