Viljandimaa lehmalägast hakatakse elektrit tegema

Foto: Shutterstock

Silikaat Gruppi kuuluv Biometaan OÜ allkirjastas Soome partneri Convioniga lepingu, mille eesmärk on hakata Balti riikides müüma kütuseelemendil töötavat mobiilset elektrijaama. Tegemist on maailmas ainulaadse tehnoloogiaga.

Mobiilne elektrijaam ammutab energiat Viljandimaal Koksvere külas Siimani farmi lägast toodetud biometaanist, mis on maailmas ainulaadne ja põhineb Euroopa kaasaegseimal tehnoloogial. Biometaani juhatuse liikme Ahto Oja sõnul näitab biometaaniga varustatud mobiilne elektrijaam täiesti uut suunda taastuvenergia tulevikus. „Lehmaläga on siiamaani täiesti tähelepanuta jäetud. Samas on see üks paremaid looduslikke energiaallikaid. Lägast biometaani tootmine takistab 179 protsendi ulatuses süsihappegaasi paiskumist atmosfääri, mis tavaliselt tekiks sõnniku käärimisel lägahoidlates,“ rääkis Oja.

Koksveres asuv Convion C60 tahke oksiidne kütuseelement on maailmas üks esimesi omataolisi ning esimesed masstoodangu eksemplarid on juba tööd alustamas. Kui Oja sõnul on tuule- ja päikeseenergia miinus, et neid pole võimalik juhtida, siis koostootmisjaam saab terve ööpäeva vältel energiat anda. „Tahkeoksiidse kütuseelemendi koostootmisjaama elektriline kasutegur 60%, mis on märkimisväärselt kõrgem võrreldes tavapäraste koostootmisjaamade 30-40% kasuteguriga. Lisaks elektrienergiale toodab seade 25% soojusenergiat, saavutades kokku 85%-lise kogutõhususe. Sellest seadmest tuleva elektriga saame katta veerandi oma elektrikulust ööpäevaringselt. Koksvere biometaanijaam on võimeline toimetama autonoomselt, kasutusel on veel päikesepaneelid ning diisli pealt toimiv varugeneraator.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.