Ebaveres avatud biometaanijaam tagab aastase kütusevaru 80 gaasibussile

Bioforce'i biometaanjaam. Foto: Rasmus Kooskora

Lääne-Virumaal Ebaveres avati Eesti kaasaegseim biometaanijaam, mis on võimeline käitlema kuni 130 000 tonni biolagunevaid materjale aastas ja tagama rohkem kui 80 gaasibussi aastase kütusevaru. Bioforce Group investeeris jaama ehitusse ligi 10 miljonit eurot.

Biometaan on keskkonnasõbralik metaanirikas gaasiline kütus, mida toodetakse biolagunevatest materjalidest ja see on kasutatav kõikjal, kus tarvitatakse maagaasi. 

„Ebavere biometaanijaam suurendab energia varustuskindlust ja aitab kaasa kliimaeesmärkide täitmisele,” rääkis Bioforce Group juhatuse esimees Henry Uljas. “Orgaaniliste materjalide lagunemisel ja hoiustatavatest loomsetest sõnnikutest eraldub metaangaas otse atmosfääri, kus ta on CO₂-ga võrreldes keskkonnale vähemalt 28 korda ohtlikum kasvuhoonegaas. Seetõttu on oluline need jäätmed tehasesse suunata kus need väärindatakse.”

Uljase sõnul on biometaani tootmine igas mõttes hea näide ringmajandusest. „Jaama uuenduslike  tehnoloogiate abil väärindame lähedalasuvatest farmidest pärit põllumajanduslikke kõrvalsaadusi keskkonnasõbralikuks transpordikütuseks. Antud kütust saab tankida ka lähedalasuvas Kaarma tanklas, kuhu Bioforce ehitas spetsiaalse surugaasi tankla,“ lausus Uljas.

Avamisel viibinud Väike-Maarja vallavanema Indrek Kesküla ütles: „Väike-Maarja vald on tugev põllumajanduspiirkond. Meie inimesed ja väärtuslik muld on meie rikkus. Tehnoloogia areneb ning nüüd ei liigu loomakasvatuses tekkiv sõnnik otse põllule, vaid teeb pisikese tiiru Ebaverre biogaasijaama. Seal eraldatakse biometaan ning sõnnik saab ka uue kauni nime – digestaat. Eelduste kohaselt võimaldab digestaat meie teraviljapõlde optimaalsemalt väetada ning selle abil on siin piirkonnas tundlik põhjavesi rohkem kaitstud. Tänu Bioforce OÜ tegevusele on Ebaveres võimalik tankida sõidukeid gaasiga ehk oleme ka selle võrra rikkamad.“

Biometaanijaamade ja surugaasitanklate arendamise, ehitamise ja opereerimisega tegelev Bioforce Groupil on nüüd kokku kaks biometaani tootmist Ebaveres ja Aravetel ning üks biometaanijaam Valgamaal Laatres on ehituses. Aastaks 2028 on grupi meeskond seadnud eesmärgiks vähemalt 600 GWh biometaani tootmise, mis kataks ära kogu maagaasi tarbimise Eesti transpordisektoris.

Bioforce production kuulub samasse gruppi ettevõtega Bioforce Infra OÜ, mis on ühtlasi Tallinna gaasibusside tanklate omanik ja operaator ning AS-i Tallinna Linnatransport  pikaaegne partner. Rohegaasi hakatakse Ebaverest tarnima CNG konteineritega Tallinna keskkonnasõbralikesse bussidesse. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.