Vastutustundliku ettevõtluse foorum: jätkusuutlikkusest saagu uus norm

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.Foto: Rimi

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) uus juhatus leiab, et jätkusuutlikkusest peab tüütu kohustuse asemel saama uus normaalsus. 

Möödunud nädalal valis foorum endale uue juhatuse, mis peab suurimaks väljakutseks ja sihiks koostöös riigiga aidata ettevõtjatel kohaneda euroliidu kestlikkusaruandlusega.

“Me ei peaks vaatama kestlikkuse aruandlusele kui kohustuste ahelale. See on vajalik samm, et hoida looduskeskkonda nii Eestis kui ka mujal,” ütles VEF-i juhatuse uus liige Katrin Bats Rimist. “Siiani on vastutustundlik ettevõtlus olnud pigem pehme teema. Nüüd, kus korraga on tekkinud vahend, mis paneb kõiki ettevõtteid sellega tegelema ja eesmärki teenima, on ärevust palju. Siin ei aita kaasa teadmatusest ja pealiskaudsusest tulenevad väljaütlemised, mis tekitavad segadust ning vastumeelsust. Kunagi oli ka digitaliseerimine ju uudne asi, mis tekitas vastuseisu. Täna ei oska me keegi ette kujutada asjaajamist ilma digilahendusteta.”

Senised uuringud näitavad, et meil puudub ettevõtjate ja riigi vaheline arusaam ning ühtne kommunikatsioon ettevõtete vastutustundlikkuse raporteerimises. Ettevõtjad ootavad riigilt juhiseid ja selget dialoogi, et üleminek oleks hästi juhitud ja toetatud. Seetõttu võttiski VEF-i uus juhatus eesmärgiks koostöö suurendamise vastutavate riigiasutuste ning ettevõtjaid ühendavate katusorganisatsioonide vahel.

VEF-i juhatuse liikme Riin Savi sõnul on raporteerimise taustal muutumas ka ärimudelid – kui varem oli jätkusuutlik tegevus pigem meeldiv vabatahtlik lisa, siis nüüd tuleb panna seljad kokku, et see muutuks uueks normaalsuseks.

“Tunneme suurt vastutust ja võimalust osaleda selles protsessis,” ütles Savi, kes tuleb investeerimisfirmast Baltcap.  

VEF möönab, et kestlikkusaruande esmakordne koostamine on küll ajamahukas, kuid teenib pikemas vaates olulist eesmärki ja aja jooksul liigub raporteerimine automatiseerituse suunas. Ettevõtte tegevuse mõju raporteerimine peaks VEF-i juhatuse sõnul olema sama elementaarne nagu iga-aastane finantstulemuste aruanne.

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhatusse valiti järgnevaks kaheks aastaks Rimi Eesti vastutustundlikkuse ja kommunikatsiooni juht Katrin Bats, Scania jätkusuutlike transpordilahenduste juht Kaur Sarv, nõustamisettevõtte Miltton tegevjuht Annika Arras, Utilitase taastuvenergia arendamisega tegeleva tütarettevõtte Utilitas Wind juhatuse liige Rene Tammist, LHV Panga personaliarengu osakonna juhataja Liina Kanter ja investeerimisfirma Baltcap kommunikatsioonijuht, ESG ekspert Riin Savi.

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum arendab alates 2005. aastast Eestis vastutustundlikku ettevõtlust ja koondab oma tegevuse mõju ühiskonnale hindavaid ettevõtteid, kelle jaoks on oluline toimida vastutustundlikult, et tagada nii oma ettevõtte, ühiskonna ja riigi jätkusuutlikkus.

VEF aitab kaasa ettevõtete tegevuse mõjule kõigis kestliku arengu valdkondades ehk keskkonna-, sotsiaal- ja majandusvaldkonnas. VEF-i liikmevõrgustikku kuulub üle 70 Eesti ettevõtte. VEF viib läbi ka iga-aastast ettevõtete vastutustundlikkuse hindamise indeksit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.