Eesti-Soome rohekoridori teel seisavad kaheksa väljakutset, millele otsitakse häkatonil lahendust

Taltechi rektor Tiit Land mullusel MarineHäkil. Foto: TalTech

Tallinna Tehnikaülikooli Eesti Mereakadeemia koostöös Tallinna Sadamaga korraldab 13. septembril MarineHäkk häkatoni, mis keskendub jätkusuutlikele ja keskkonnasõbralikele tulevikulahendustele merenduses. Häkatoni keskne teema on rohekoridor.

Eesti-Soome Rohekoridori algatajad on Tallinna Sadam ja Helsingi Sadam, kelle soov on tuua nii avalikust kui ka erasektorist kokku olulisemad partnerid. MarineHäkk ühendab eri tausta ja kogemustega osalejaid TalTechist ja väljastpoolt, pakkudes ainulaadset võimalust panustada merenduse ja rohepöörde arengusse.

Häkaton on avatud kõigile, kes soovivad anda oma panuse Eesti-Soome rohekoridori arendamisse ja leida uusi äriideid või uurimisteemasid.

Ainulaadse Eesti-Soome rohekoridori (FIN-EST Green Corridor) vastastikuse mõistmise memorandumi põhieesmärk on kiirendada Tallinna ja Helsingi ning Muuga ja Vuosaari vahelisel mereteel nii reisijate- kui ka kaubaveo jätkuvat üleminekut kliimaneutraalsetele ja säästvatele liikumisviisidele ja kogu jätkusuutliku klienditeekonna korraldamist.

TalTech ja Tallinna Sadam on koostöös tuvastanud kaheksa kitsaskohta, millele häkatonis keskendutakse:

  1. Liiklusvoo juhtimine sadamas. Märksõnad: veokite ummikute vältimine, autode laevalt kiire kesklinna suunamine, taksode ligipääsu reguleerimine.
  2. Kergliiklusvahendite kasutamise populariseerimine. Märksõnad: ootepaviljonid, laadimisalad sõiduvahenditele, liiklusvoo juhtimine, turunduskampaania.
  3. Jäätmete sorteerimise motiveerimine. Märksõnad: sorteerimisele tähelepanu juhtimine, hea sorteerimissüsteemi loomine, topsiringlus, suitsukonid. 
  4. Rendifirma loomine CO2 vabale sadamatehnikale. Märksõnad: praegustele operaatoritele tehnika rentimise võimaluste analüüs.
  5. Sadamat kasutavatele ettevõtetele ühtse andmevahetussüsteemi loomine.Märksõnad: uus süsteem, single window, just in time, andmekaitse, liidestamine, kasutajamugavus.
  6. Õhukvaliteedi mõõtmine laevades ja sadamates. Märksõnad: andurid, dashboard, CO2, CO, lämmastik, niiskus, väävel, tuulesuund.
  7. Jahisadamate broneerimise ja makselahenduse loomine. Märksõnad: jahisadamasse sõit, kasutajamugavus, kai ääres koha broneerimine, makselahendus.
  8. Kaide materjalide vastupidavuse suurendamine. Märksõnad: erosioon, materjalide eluiga

Nimekiri ei ole lõplik ning nii nende kui ka teiste väljakutsete lahendamisega juba tegelevad aktiivselt Tallinna Sadam ja teised osapoole.

Täpsemalt vaata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.