Euroopa roheline pealinn kutsub valgusetendustele „Metsikult valge”

Esimese advendiküünla süütamine Tallinna Raekoja platsil eelmise aasta novembris. Foto: Madis Veltman / Positmees / Scanpix

Aasta pimedaimal ajal kutsub Tallinn kõiki osa saama viiest linnalooduse ja -ruumi teemalisest etendusest, kus põimuvad valgus ja muusika. Etendused toimuvad 1.-3. detsembril iga päev vanalinna viies eri paigas.

Viis etendust „Imagine“, „Raba“, „Mets“, „Blossom“ ja „Maakene“ moodustavad omamoodi teekonna, mida saab vaadata järjest, vastavalt algusega kl 16.30 ja 19 Komandandi aiast. Pühapäeval, esimesel advendil kl 16 süüdatakse Raekoja platsil advendiküünlad, mis on ilus algus valgusetenduse jalutuskäigule.

„Mida me novembris-detsembris kõige rohkem soovime? Valgust ja rohelust. Ja nii tekkiski mõte teha rohelise pealinna aasta lõpus midagi ainulaadset, millest saavad osa kõik linna inimesed,“ ütles Euroopa rohelise pealinna ürituste programmijuht Karin Benksohn. 

„Need lavastused viivad publiku kaasahaaravale teekonnale, kus loodus saab kunstis ja liikumises hääle ning näo. See on ka kutse vaatajatele mõelda oma rollile looduse kaitsjana ning austada seda, millest meie elu sõltub – looduslik maailm meie ümber,“ lisas ta.

„Metsikult valge“ etenduste ja valguslahenduste peakorraldaja on Argo Valdmaa (MTÜ Öövalgel), originaalmuusika autorid Haldi Välimäe, Mick Pedaja, Kerli Kõiv.

Etendus „Imagine“ (kl 16.30 ja 19 Komandandi aias) on John Lennoni kuulsale muusikale toetuv lavastus, mis kõneleb loo Maast, meie kodust, mille kaitsmine ja hoidmine on kõigi ühine vastutus.

Etendus „Raba“ (kl 17 ja 19.30 Harjumäel) on mõtisklus inimese hinge, vabaduse ja looduse omavahelisest kokkukuuluvusest. Nii nagu inimese hing vajab hoolt ja tähelepanu, vajab seda ka raba, kui meie ökosüsteemi oluline tasakaal.

Etendus „Mets“ (kl 17.30 ja 20 Hirvepargis) juhib tähelepanu metsa väärtusest ja olulisusest inimese elus. Iga puu on elav, suursuguse perekonna liige, mida tuleb kaitsta. Metsa kaitsmine tähendab elu kaitsmist.

Etendus „Blossom” (kl 18 ja 20.30 Toompargis) räägib loo õitest ja õitsemisest kui elust, millel on algus ja lõpp. Vahel, kui meil on tunne, et meid on maetud, on meid tegelikult alles istutatud.

Etendus „Maakene“ (kl 18.30 ja 21 Tornide väljakul) kõneleb inimese suhtest ja suhtumisest meie koduplaneeti. Meie endi tegevus määrab meie endi saatuse, mitte Maa saatuse. Maa kestab edasi. Aga meie?

Lisateavet etenduste kohta leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.