Jaheda maikuu tõttu on kuuse-kooreüraski lendlus viibinud

Foto: Udo Schmidt

Kuna selle aasta kevad on viimase kuuekümne aasta jahedaim, katkes vahepeal kuuse-kooreüraskite lendlus. Hoogsam lendlus jääb tõenäoliselt selle nädala lõppu ja üraski püüdmine jätkub.

Keskkonnaagentuuri metsaosakonna peaspetsialisti Heino Õunapi sõnul on jahe kevad mõjutanud looduses toimuvaid protsesse.

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse andmetel oli selle aasta maikuu esimesel dekaadil aastate keskmisest jahedam, eriti jahe oli kuu teine dekaad, mil keskmine õhutemperatuur Eestis oli vaid 6,3 kraadi. Tavaliselt on selle perioodi keskmine 10,2 kraadi.

“Kuuse-kooreüraski feromoonpüüniste äsjasel ülevaatusel selgus, et üraskite lendlus algas nii Põhja- kui ka Lõuna-Eestis juba 6. mail, aga see ei jõudnud veel täit hoogu sisse saada, kui mõne päeva pärast ebasoodsate ilmaolude tõttu taas lakkas,” rääkis Õunap.

“Enamik püünispuid ja tormi murtud puid on asustamata, vähestel on hõre asustus,” ütles Õunap. “Raiesmikul päikese käes paiknevatel püünispuudel on viie sentimeetri pikkusi ja pikemaidki üraskikäike ning mune, metsas varjulises kohas on enamasti vaid kuni paari sentimeetri pikkusi käike ja üksikutes käikudes mõni muna.”

Keskkonnaagentuuri ilmaprognooside osakonna juhtivsünoptik Taimi Paljaku kommentaari kohaselt on ilm soojenemas ja temperatuur on alates 23. maist järk-järgult tõusnud.

Heino Õunapi sõnul võib soojemat ilma lubavale prognoosile tuginedes oletada üraski lendluse jätkumist järgmise nädala keskel, mõnes tuulevaikses ja päikesepaistelises metsaservas ehk nädala alguseski. Hoogsam lendlus jääb ehk järgmise nädala lõppu või isegi juuni algusesse.

“Kui lendlus nüüd uuesti hoo sisse saab, saab jätkuda ka üraskite püüdmine,” ütles Õunap. “Püünispuud on soovitatav metsast välja viia ühe-kahe nädala jooksul pärast seda, kui üraskid on need asustanud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.